Dzień dziękczynienia za sakrament bierzmowania

W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego ok. 2,5 tysiąca wiernych prosiło o dary Ducha podczas południowej Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W dzień Pięćdziesiątnicy Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym i posłani do głoszenia Dobrej Nowiny aż po krańce ziemi. Tego dnia Kościół odkrywa swoje misyjne posłannictwo, które wpisuje się w życie każdego chrześcijanina. Również w charyzmat Zgromadzenia Księży i Braci Marianów, głoszących Ewangelię od Ameryki przez Europę, Afrykę, po Indie. W licheńskim sanktuarium Dzień Zesłania Ducha Świętego stał się okazją do dziękczynienia za sakrament Ducha Świętego i przypomnienia sobie o misji, do której posłał wierzących Chrystus.– Niektórzy pytają: Czy ludzie wierzący wrócą do kościoła, kiedy minie pandemia? My jesteśmy Kościołem, a człowiek wierzący zawsze wraca do Eucharystii, do Boga za którym tęskni, z którym przebywa na co dzień. Nie byłoby nas tutaj, w świątyni, gdyby nie działanie Ducha Świętego – stwierdził ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, skłaniając wiernych do refleksji, jak potraktowali przyjęty sakrament bierzmowania? – Kościół nie ma limitów i właśnie w Dzień Zesłania Ducha Świętego mamy doświadczyć „odmrożenia” życia duchowego, byśmy wrócili do jeszcze większej gorliwości w naszym podążaniu za Chrystusem – mówił, witając uczestników Eucharystii.
Ksiądz Kumala wskazał też na różne lęki, które odczuwają ludzie w dobie pandemii, i nie tylko – przed chorobą czy utratą pracy – a najgorszym z nich jest obawa przed Chrystusem, przed otwarciem serca i przyjęcia Jego Ewangelii. – Pierwszym darem Chrystusa Zmartwychwstałego jest pokój. Później objawia uczniom misję, posyła ich. Również my mamy ruszyć się z miejsca. Przekazywać Ducha Świętego innym, żyjąc miłością i dzieląc się szczęściem przebywania z Chrystusem. Tego potrzebujemy w świecie pełnym bólu i samotności. Możemy to wszystko przezwyciężyć – dziś Jezus mówi: „weźmijcie Ducha Swiętego” – przypomniał marianin. – Bądźmy jak apostołowie po zesłaniu Ducha Świętego, niech inni dziwią się, jak nasze życie się przemieniło.
Po Eucharystii zostały odśpiewane suplikacje o uproszenie deszczu i ustanie epidemii, zaś uczestnicy otrzymali kopię obrazu Matki Bożej Licheńskiej, a dla dzieci przygotowano okolicznościowy obrazek z okazji jutrzejszego Dnia Dziecka. Ksiądz kustosz zaprosił na kolejne dni świętowania w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. 1 czerwca przypada Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła i Międzynarodowy Dzień Dziecka. – Zapraszamy rodziców z dziećmi do wspólnej modlitwy dziękczynnej za dar życia – zachęcał ksiądz kustosz. W najbliższą niedzielę natomiast będzie Uroczystość Najświętszej Trójcy. O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za pielgrzymkę św. Jana Pawła II do naszego sanktuarium, która miała miejsce w dniach 6-8 czerwca 1999 r. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie tych, którzy 21 lat temu uczestniczyli w spotkaniu z Ojcem Świętym. Uroczystość uświetni Sanktuaryjny Kwintet Dęty, który po Mszy zaprasza na koncert.

Licheń Stary, 31 maja 2020