Matka Boża Bolesna
g
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Koncerty organowe

Prawdziwą ucztę muzyczną przygotowali dla pielgrzymów gospodarze Sanktuarium. Przez kilka miesięcy w okresie letnim, miłośnicy muzyki organowej mogą zatopić się w dźwiękach tego instrumentu. Przy stole gry zasiadają wychowankowie prof. Andrzeja Chorosińskiego, który jest projektantem organów. Muzycy studentami i absolwentami Akademii Muzycznych w Warszawie i Wrocławiu. W prezentowanym repertuarze znajduje się głównie muzyka klasyczna wielkich mistrzów.
 

Organy znajdujące się w licheńskiej świątyni największymi organami w Polsce. Zostały wykonane w Zakładach Organowych „Zych” w Wołominie. Składają się z pięciu części: organów głównych, organów nawy zachodniej i wschodniej oraz dwóch mniejszych części nad prezbiterium. Sama główna część organów waży około 50 ton i ma 13,25 m wysokości. Tu zainstalowana jest piszczałka z cyny, która jest największą tego typu piszczałką organową w Polsce. Jej średnica wynosi 31cm, długość 783 cm, a waga około 150 kg. W organach głównych mieści się 6577 piszczałekŁącząc w całość wszystkie części organów, otrzymujemy liczbę 12 323 piszczałek i 157 głosów.
                 

Na organach w bazylice grał m.in. światowej sławy organista, mieszkający na stałe w Belgii, prof. Karol Gołębiewski. Profesor jest laureatem renomowanych międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie. Prof. Karol Gołębiewski ukończył Królewskie Konserwatorium w Brukseli, uzyskując najwyższe odznaczenie w swojej specjalności. Z warszawską firmą DUX nagrywał na licheńskich organach płytę, na której znajduje się muzyka francuska z II poł. XIX wieku.

   Prezentacja organów licheńskich
od 21.06.2020 do 10.09.2020
w godzinach 11.00, 13.30, 20.00
od poniedziałku do soboty

Zapraszamy na
II Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
"Basilica sonans:
w każdą niedzielę, godz. 14.30
od 5 lipca do 30 sierpień 2020 r.

 

Koncertów można wysłuchać za pośrednictwem transmisji, m.in. na www.lichen.pl oraz kanale sanktuarium na YouTube.
 

 

  Wykonawcą drugiego z koncertów tegorocznego II Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Basilica Sonans” będzie dr hab. Waldemar Gawiejnowicz. Koncertu granego na największych organach w Polsce będzie można wysłuchać w niedzielę, 12 lipca 2020 r. w bazylice licheńskiej o godzinie 14:30.
  Dr hab. Waldemar Gawiejnowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie aktualnie jako adiunkt prowadzi zajęcia z gry organowej, liturgicznej oraz organoznawstwa na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej oraz absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. W latach 1996-2019 współorganizował i prowadził łącznie około 250 koncertów z udziałem ponad 700 artystów z Polski, Austrii, Belgii, Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Łotwy, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i USA. Występował jako solista i kameralista na terenie Polski i poza jej granicami. Został wyróżniony m. in. Odznaką Honorową: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2018).
  Koncert, który odbędzie się w licheńskiej bazylice w najbliższą niedzielę, został podzielony na trzy części. Concerto G dur BWV 592 Johanna Sebastiana Bacha otworzy pierwszą część koncertu zatytułowaną: „Musica da camera i da chiesa”. Zebrani usłyszą także Bachowską Fughettę „Gottes Sohn ist kommen” BWV 724 oraz Pilgerchor z Opery „Tannhäuser” Richarda Wagnera w transkrypcji Ferenza Liszta.
  Tytuł Maryi – „Alma Redemptoris Mater” będzie myślą przewodnią drugiej części koncertu, w której usłyszmy: Ave Maria op. 104 nr 2 Marco Enrico Bossiego, Ave Maris Stella (III) op. 18 nr 8 Marcela Dupré oraz Wstęp do chorału „Witaj Królowo” op. 9 nr 4 Feliksa Nowowiejskiego.
  Improwizacje nt. starej polskiej pieśni kościelnej op. 38 Mieczysława Surzyńskiego rozpoczną ostatnią część koncertu zatytułowaną „In te Domine speravi”. Poznański muzyk wykona także Annum per annum: K – G – C – S – A estońskiego twórcy Arvo Pärt oraz Festival Toccata angielskiego kompozytora Percy Eastmana Fletchera. 

       

  
 

 


ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


14 maja 2021
Piątek

Święto świętego Macieja, Apostoła

Warsztaty pisania ikon (13-16 maja)

Rekolekcje: Eucharystia - studnia bez dna i przepis na życie - część pierwsza
(14-16 maja)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Via lucis (Droga Światła) 18.00
Apel Maryjny, różaniec: 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: po Mszy św. o 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30 

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 1, 15-17.
Psalm responsoryjny: Ps 113
Aklamacja (J 15, 16)
Ewangelia: J 15, 9-17
realizacja LM Internet  LM Internet