Pielgrzymi z Bydgoszczy dotarli do Lichenia

Dźwiękiem największego dzwonu w Polsce, Maryi Bogurodzicy, została dziś przywitana w Licheniu około 700 grupa osób uczestniczących w IX Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce z Bydgoszczy na Jasną Górę. Przed południem pielgrzymi dotarli do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, gdzie odpoczywali oraz modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

Pielgrzymi wyruszyli z Bydgoszczy w niedzielę, 21-go lipca. Każdego dnia pokonują dystans ok. 30 km. Aby dotrzeć na Jasną Górę muszą pokonać ponad 300 km. Dziś na trasie ich pielgrzymowania znalazł się Licheń, gdzie wędrowcy zatrzymują się każdego roku na posiłek i odpoczynek:
„Wyrastamy z pielgrzymki gnieźnieńskiej. W momencie, kiedy Jan Paweł II utworzył diecezję bydgoską, wędrujemy już sami” – powiedział ks. Jacek Salwa, organizator i kapelan pielgrzymki.

Na teren Sanktuarium pielgrzymi wchodzili śpiewając na chwałę Bożą. Kolejno w bramie licheńskiego Sanktuarium ukazywały się grupy: brązowa, żółta, przezroczysta, czerwona, zielono-żółta oraz szara. Na schodach licheńskiej świątyni pielgrzymów witał i błogosławił ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium. Pielgrzymi kierowali się do bazyliki, gdzie o godz. 12:00 wzięli udział w południowej Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Jedną z uczestniczek pieszego pielgrzymowania była Agnieszka Kwaśniewska z Kazimierza Biskupiego idąca z grupą z Górki Klasztornej. O pielgrzymce bydgoskiej dowiedziała się od znajomych:
„Stwierdziłam, że fajnie byłoby przekonać się i zobaczyć na własnej skórze, jak to jest iść. Są cudowni ludzie, otwarci, jest świetna atmosfera, można poznać się przez te parę dni” – relacjonuje uczestniczka pielgrzymki.

Jak dodała, czasami bywa ciężko, ale w grupie jest raźniej i nie zwraca się uwagi na obolałe stopy, zmęczenie i inne niedyspozycje, które pojawiają się podczas marszu. Najważniejsze to dojść do celu, którym jest Częstochowa. Poza tym wszystko można przetrwać – wyjaśniła.

Pielgrzymi podążają w ośmiu grupach liczących od 50 do ponad 100 osób. Nie wszyscy wyszli z Bydgoszczy – część z pielgrzymów wędruje indywidualnie, a następnie promieniście dołącza się do pozostałych grup, aby w przyszłym tygodniu wspólnie wejść na Jasną Górę.  Grupą, która w Licheniu dołączyła do pozostałych, była grupa z Górki Klasztornej.
„Wyruszamy z naszej katedry. Mogliśmy pójść prosto, ale kiedy budowaliśmy te trasę, był taki zamysł, aby nawiedzać miejsca, w których można zaczerpnąć ducha i formować ludzi” – wyjaśnił ks. Jacek Salwa.

Dlatego też pielgrzymi z Bydgoszczy każdego roku odwiedzają Licheń, ale także inne miejsca ważne dla katolików, jak np. Zduńska Wola, gdzie urodził się św. Maksymilian Maria Kolbe.  

Po dwugodzinnej przerwie pątnicy wyszli z Sanktuarium i udali się do pobliskiego Kramska, gdzie zatrzymają się na nocleg. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest przesłanie roku duszpasterskiego „Być solą ziemi". Pielgrzymi na Jasnej Górze są spodziewani w przyszłą środę, 31-go lipca. Łącznie pokonają dystans ok. 300 km.

Licheń Stary, 24 lipca 2013 r.