Msza św. w intencji chorych

W każdą środę w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym sprawowana jest Msza św. w intencji osób chorych. Podczas wieczornej Eucharystii o godz. 19:00 chorzy mogą otrzymać indywidualne błogosławieństwo od kapłana. Dodatkowo w każdą pierwszą środę miesiąca, podczas Mszy św. , jest udzielany sakrament namaszczenia chorych.

Zdaniem ks. Piotra Kieniewicza, rzecznika prasowego licheńskiego Sanktuarium, odprawianie Mszy św. w różnych intencjach, m.in. za chorych to znak czasu odczytywany przez księży marianów posługujących w Licheniu:
„Każdego roku do Lichenia przyjeżdżają rzesze pielgrzymów. Jedni pragną podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski, inni - prosić o wstawiennictwo i opiekę. Pomysł odprawiania Mszy św. w intencji osób chorych powstał wówczas, gdy do Sanktuarium zaczęli zgłaszać się  ludzie z problemami natury zdrowotnej, proszący nas o modlitwę za ich powrót do pełni sił”wyjaśnił.

Sakrament namaszczenia chorych może przyjąć osoba chora, w podeszłym wieku lub ktoś, kogo czeka operacja. Sakrament ten w ciągu życia można przyjąć wielokrotnie. Udziela go kapłan namaszczając olejem świętym czoło i dłonie osoby chorej wymawiając przy tym następują słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen.".

W minioną środę, 3-go lipca, podczas Mszy św. kapłani dokonywali namaszczenia dłoni oraz głów osób chorych olejami świętymi.  

Jedną z osób, które uczestniczyły w środowej Mszy śwbył pan Janusz z Warszawy. W najbliższym czasie czeka go poważna i skomplikowana operacja serca. Przybył do Lichenia, aby prosić Matkę Bożą o powodzenie zabiegu i szybki powrót do zdrowia.  

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej Msza św. w intencji osób chorych sprawowana jest w każdą środę o godz.: 18.00 w okresie zimowym (od listopada do Wielkanocy) oraz o godz. 19.00 w okresie letnim (od Wielkanocy do końca października).
Udzielenie sakramentu namaszczenia chorych nie ma na celu - jak się często mylnie uważa - wyłącznie przygotowania człowieka na śmierć, lecz także umocnienie go w jego cierpieniach i słabościach. Jest ono piątym spośród siedmiu sakramentów świętych. Jego materię i formę reguluje w Kościele katolickim Konstytucja Apostolska papieża Pawła VI Sacram Unctionem Infirmorum z 30 listopada 1972 roku. Jeżeli chory nie może się spowiadać, sakrament własną mocą odpuszcza grzechy o ile chory pragnie dostąpić przebaczenia.

Licheń Stary, 05 lipca 2013 r.