Sportowy początek wakacji ministrantów z Lichenia


Licheńscy ministranci na sportowo rozpoczynają tegoroczne wakacje. Dziś rano (1-go lipca) udali się do Skórca koło Siedlec na Olimpiadę Mariańską. W rywalizacji weźmie udział około 300 chłopców z mariańskich parafii rozsianych po całym kraju.

Do Skórca chłopcy pojechali wraz ze swoim opiekunem, ks. Józefem Chaimem. Rywalizacja potrwa trzy dni:
„Przyjeżdżają ministranci z mariańskich parafii z całej Polski, m.in. ze Stoczka Klasztornego, gospodarze, czyli Skórzec, Puszcza Mariańska, Licheń, Goźlin, Lublin, Warszawa”wyjaśnił Krystian Kantarowski, prezes licheńskich ministrantów.

Uczestnicy będą podzieleni na 3 kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia.  
W kategorii gimnazjów i szkól średnich rywalizacja będzie przebiegać w następujących kategoriach: piłka nożna, siatkówka oraz  bieg mariański. Dla najmłodszych, zamiast siatkówki, przewidziany jest unihokej.

Podczas tegorocznej Olimpiady Mariańskiej, która zostanie rozegrana po raz dziesiąty, uczestnicy pobiegną w biegu mariańskim na dystansie 1673mJak wyjaśnił ks. Grzegorz Reiss, prowincjalny duszpasterz powołań i jednocześnie organizator olimpiady, taka odległość nie została wybrana przypadkowo. W 1673 roku . o. Stanisław Papczyński założył zgromadzenie księży marianów. Poprzez wybór takiej długości trasy postanowiono przypomnieć i utrwalić w świadomości ministrantów ważna dla mariańskiego zgromadzenia datę.

Olimpiada Mariańska jest inicjatywą mariańskich duszpasterzy powołaniowych, w którzy w ten sposób chcą pokazywać młodym ludziom drogę do Boga. Poza tym organizują doroczny zjazd ministrantów z mariańskich parafii, który każdego roku odbywa się w Licheniu, a także spotkania młodych na Mariankach przy grobie założyciela zgromadzenia, . o. Stanisława Papczyńskiego. Olimpiada Mariańska potrwa do 3-go lipca. Na uczestników czekają puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W Olimpiadzie weźmie udział 25 ministrantów z Lichenia.

Licheń Stary, 1 lipca 2013 r.