Pielgrzymi z Afryki modlili się w Licheniu

Pielgrzymi z wyspy Reunion, leżącej na Oceanie Indyjskim, położonej ok. 700 km na wschód od Madagaskaru i 200 km na południowy zachód od Mauritiusu, przybyli i modlili się w Licheniu. Pobyt w Sanktuarium jest jednym z etapów podróży Afrykańczyków po Europie.

Podczas pobytu w Licheniu pielgrzymi zwiedzili sanktuarium oraz modlili się u stóp Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Wśród trzydzieściorga sześciorga pielgrzymów był pochodzący z diecezji Locosa w Benine ks. Antoine Gosa. Ciekawostką, którą udało się ustalić podczas rozmowy kapłanem, jest data Jego święceń kapłańskich. Okazało się, że był on wyświecany 8 września 2007 rokuNatomiast 16 września tegoż roku kard. Tarcisio Bertone beatyfikował w Licheniu założyciela zgromadzenia księży marianów, o. Stanisława Papczyńskiego. A dziś ks. Gosa odprawił Mszę św. w kaplicy im. . Stanisława Papczyńskiego, dokładnie przy tym samym ołtarzu, przy którym kard. Bertone wyniósł na ołtarze fundatora mariańskiego zgromadzenia. Ks. Gosa bardzo emocjonalnie przyjął wiadomość i z tym większą radością sprawował Eucharystię dla przybyłych z nim wiernych.

Podczas dwunastodniowego pobytu w Polsce, poza Licheniem, pielgrzymi odwiedzają inne miejsca kultu oraz najważniejsze atrakcje turystyczne w naszym kraju. Następnym ich przystankiem będzie czeska Praga.

Wyspa Reunion administracyjnie jest częścią Francji – jest ona jednym z tzw. Departamentów Zamorskich. To największa z wysp Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych. Językiem urzędowym na wyspie, liczącej 800 tys. mieszkańców, jest język franciski, jednak powszechnym użyciu jest język kreolski. Niemalże 80 % populacji wyspy stanowią katolicy.  

Licheń Stary, 22 czerwca 2013 r.