Biskup z Nigerii o prześladowaniach chrześcijan

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej gościł dziś, 16 czerwca 2013, bp Hyacinth Oroko Egbebo, wikariusz apostolski Bomadi w Nigerii. Jego pobyt w Polsce zorganizowała organizacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Podczas wszystkich Mszy św. bp Hiacynt dzielił się swoim doświadczeniem wiary, zapraszając jednocześnie wiernych do modlitwy za chrześcijan prześladowanych z powodu wiary w Chrystusa. Wizyta gościa z Nigerii jest niejako zapowiedzią Dnia Jedności z Kościołem Prześladowanym, który będziemy przeżywać w drugą niedzielę listopada. Wówczas gościem będzie kard. Anthony Olobumni Okoge z Nigerii.

Nigeria jest ogromnym, ponad 158 milionowym krajem. Jego zachodnia część jest zdominowana przez katolicyzm, północ – przez islam. Na wschodzie w miarę spokojnie współegzystują obie religie, a także obecne są tradycyjne, miejscowe religie pierwotne. Daje się jednak zauważyć dosyć agresywna ekspansja islamu, która wspierana zarówno przez rodzimych jak i zagranicznych wyznawców może doprowadzić zdaniem bp. Hiacynta do naruszenia chwiejnej równowagi nigeryjskiego społeczeństwa. Poważnym problemem kraju jest bieda, potęgowana przez wadliwą dystrybucję posiadanych przez Nigerię dóbr. Kraj sam w sobie jest bogaty, a mimo to z głodu i pragnienia umierają w nim ludzie. Dlatego przy okazji dzisiejszej wizyty bp. Hiacynta po wszystkich Mszach św. zbierane były ofiary na potrzeby programu budowy studni w biednych rejonach południowej Nigerii.