Z Góry Krzyży, przez Licheń, do Guadalupe

Jak długo może trwać piesza pielgrzymka? Trzy, cztery dni, tydzień, miesiąc? Litwini udowodniają, że znacznie dłużej. W 160 dni pokonają 4900 km. Od 19 maja do 31 października odwiedzą osiem krajów. Celem wędrówki będzie Meksyk. Tam uczestnicy uklękną u stóp Matki Bożej z Gaudalupe i powierzą Jej intencje, w których modlili się przez wszystkie dni wędrówki.

Na trasie pielgrzymki znalazło się także Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Pielgrzymi do Lichenia przybyli 12 czerwca – w dwudziestym piątym dniu swojej wędrówki. Dotarli około godziny 15.00 i  zostali powitani przez proboszcza parafii pw. św. Dorotyks. Stanisława Kosiorowskiego MIC. Po zakwaterowaniu się w domu noclegowym i krótkim odpoczynku uczestnicy pielgrzymki mieli czas na zwiedzanie Sanktuarium. Tego dnia wzięli jeszcze udział w Apelu Maryjnym o godz. 21.00 – nabożeństwie odprawianym przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Dzisiaj pielgrzymów z Litwy można było spotkać na Mszy Świętej w bazylice o godzinie 7.30. W południe opuścili Licheń, by na godzinę 18.00 dojść do Konina.  

Pielgrzymka została zorganizowana w ramach obchodów Roku Wiary, 600. rocznicę chrztu Żmudzi, 20. rocznicę pielgrzymki na Litwę błogosławionego Jana Pawła II. W czasie pielgrzymki uczestnicy dziękują Bogu za wszystkie otrzymane łaski. Modlą się także o pokój i ład na całym świecie; odrodzenie duchowe świata i narodu; za Święty Kościół katolicki; jedność chrześcijan; księży i zakonników, osoby z nałogami, a także za bliskich zmarłych i dusze czyśćcowe. Pielgrzymka ma także intencję wynagrodzenia za znieważenia Najświętszego Sakramentu, nieposzanowania Najświętszej Maryi Panny, Trójcy Świętej, papieża, Kościoła, niewierność małżeńską, nienarodzone dzieci, skutki nałogów.

Grupa rozpoczęła swoją pieszą wyprawę z krzyżem z Góry Krzyży na Litwie, następnie dotarła do Polski, kolejnymi państwami, które przemierzy będą Czechy, Niemcy, Szwajcaria, Francja, HiszpaniaPortugalia, gdzie uczestnicy wsiądą do samolotu. Nim pokonają Ocean Atlantycki.

21 października, po przebyciu krajów europejskich, dotrą do Meksykuostatniego państwa na pielgrzymim szlaku. W mieście Veracruz rozpoczną wyprawę do Guadalupe, która potrwa 11 dni. To właśnie w tym miejscu biednemu pięćdziesięcioletniemu Indianinowi Juan Diego, Matka Boża objawia się 9 grudnia 1531 roku. Było to 10 lat po podboju Meksyku przez Hermana Cortesa i 39 lat po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, w bardzo trudnym okresie pierwszej ewangelizacji.