Odznaczenie dla licheńskiego muzeum i uroczystości związane
ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC w Licheniu Starym zostało uhonorowane przez powiat koniński tytułem: „Zasłużony dla powiatu konińskiego. Nagrodę z rąk starosty konińskiego odebrał ks. Krzysztof Jędrzejewski MIC - Przełożony Domu Zakonnego Księży Marianów w Licheniu.

W trakcie wspólnej sesji Rady Miasta Konina oraz powiatu konińskiego, która odbyła sie dziś o godz. 9.30 w Auli Dydaktyczno-Wykładowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, wyróżnienie z rąk Małgorzaty Waszak - Starosty powiatu konińskiego, otrzymały instytucje, które w szczególny sposób włączyły się w uczczenie przypadającej w tym roku 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

foto: www.powiat.konin.pl

Zdaniem Witolda Nowaka z konińskiego starostwa zarząd powiatu postanowił uhonorować licheńskie muzeum ze względu na prowadzoną działalność. Jak stwierdził: „Ta działalność od samego początku wpisuje się w przypominanie tego, co ważne dla Polaków, przypominanie historii, wartości patriotycznych. A teraz, przy okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego wiemy także, że muzeum włączyło się bardzo mocno w przygotowanie tych obchodów. Chcieliśmy uhonorować tych, którzy włączają się w te uroczystości, którzy kultywują pamięć o tych, którzy walczyli za wolną Polskę”.
W połączonej sesji obydwu rad udział wzięli zaproszeni goście, m.in.: Eugeniusz Grzeszczak - Wicemarszałek Sejmu, Marek Woźniak - Marszałek województwa wielkopolskiego, Piotr Florek - Wojewoda wielkopolski, a także posłowie i senatorowie RP. Nie zabrakło także lokalnych władz samorządowych z Prezydentem miasta Konina Józefem Nowickim oraz Starostą powiatu konińskiego Małgorzatą Waszak.


Po zakończonej sesji wszyscy jej uczestnicy udali sie do Lichenia, aby w bazylice wziąć udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja bp Wiesław Mering. Do wydarzeń sprzed 150 lat odniósł sie z ogromną powagą i szacunkiem. Stwierdził: „To byli ludzie, którzy nie bali się przeciwstawić potworowi, jakim w tamtym czasie była Rosja. To przecież było mocarstwo, które zajęło większą część Polski. I zdecydować się wystąpić przeciw takiemu złemu mocarzowi, to jest godne podziwu i szacunku”.

Po Mszy św. wszyscy udali sie do leżącego 10 km od Lichenia pobliskiego Ignacewa. W tej miejscowości odbyła się jedna z największych i najważniejszych bitew Powstania Styczniowego. Z okazji rocznicy przygotowano jej rekonstrukcję. Organizatorzy przyznali, że była to największa w tym roku, w Polsce, rekonstrukcja bitwy z okresu Powstania Styczniowego. Wzięło w niej udział ok. 100 osób, konie, armaty. Zastosowano w niej także niezwykłe efekty pirotechniczne.

Bp Mering o uroczystościach (12,36 MB)
Witold Nowak, wydział promocji konińskiego starostwa (6,09 MB)