Kościół oczekuje i modli się za nowego papieża

Dziś rozpoczyna się konklawe, w wyniku którego zostanie wybrany 266. Ojciec Święty. W Licheniu również modlimy się o dar Ducha Świętego dla kardynałów i za nowego papieża.

foto: ©L’Osservatore Romano

Na oficjalnej stronie Watykanu zdjęcie uśmiechniętego Benedykta XVI zastąpił napis: Apostolice Sedes Vacans obwieszczający aktualny brak następcy św. Piotra. Cały świat, nie tylko katolicki, oczekuje na decyzję kardynałów. W ostatnich dniach wszyscy snują domysły na temat tego, kto zostanie teraz Ojcem Świętym i jak będzie wyglądał Kościół w najbliższych latach. W tym czasie katolicy na całym świecie modlą się w intencji kardynałów i nowego papieża.

W związku z rozpoczynającym się konklawe, od wczoraj w licheńskiej bazylice sprawowana jest Msza św. o godz. 7.30, o zgodny z wolą Bożą wybór następcy św. Piotra. W kościele parafialnym p.w. św. Doroty każdego dnia, pół godziny przed Mszą św. o godz. 17.00 można uczestniczyć we wspólnej modlitwie na różańcu.

Po ośmiu latach posługi Kościołowi, 28 lutego o godz. 20.00 Ojciec Święty Benedykt XVI zakończył swój pontyfikat. Podczas ostatniej audiencji generalnej, swoją decyzję określił trudną i bolesną, ale podjętą na modlitwie i dla dobra Kościoła. W ostatniej notatce na Tweeterze napisał: -  Chciałbym, aby każdy odczuwał radość z tego, że jest chrześcijaninem i że jest kochany przez Boga, który oddał za nas swojego Syna.

Odtąd Josephowi Ratzingerowi przysługuje tytuł „Jego Świątobliwość Benedykt XVI Papież emeryt”. Będzie nadal nosił białą sutannę, lecz nie będzie posługiwał się papieskim pierścieniem rybaka. Jeszcze przez jakiś czas będzie przebywał w Castel Gandolfo, by później przenieść się do klasztoru klauzurowego.

W obradach rozpoczynającego się dziś konklawe weźmie udział 115 kardynałów elektorów, w tym czterech Polaków: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko. Prawo wyboru mają jedynie kardynałowie, którzy nie ukończyli jeszcze 80. roku życia. 266. następca św. Piotra będzie potrzebował przynajmniej 77 głosów. Będzie to pierwszy od blisko 700 lat wybór nowej głowy Kościoła Katolickiego za życia poprzednika. Na dachu Kaplicy Sykstyńskiej pojawił się już słynny miedziany komin, z którego dym  obwieści wynik głosowania. O pozytywnym wyniku głosowania poinformuje nas biały kolor dymu oraz bicie dzwonów.

Dziś z samego rana kardynałowie przenieśli się do Domu św. Marty, gdzie na czas konklawe pozostaną odcięci od reszty świata. Nie mogą czytać gazet, słuchać radia ani oglądać telewizji. O godzinie 10.00 rozpoczęła się Eucharystia w bazylice watykańskiej, w intencji wyboru nowego papieża. Same obrady rozpocznie procesja o godzinie 16.30 połączona ze śpiewem hymnu do Ducha Świętego. Przebieg konklawe objęty jest tajemnicą. Osoby naruszające w jakikolwiek sposób podlegają karom kościelnym nawet z karą ekskomuniki włącznie.

Gdy zostanie wybrany nowy Ojciec Święty, zadane mu będą dwa pytania: czy przyjmuje wybór i jakie wybiera imię. Każdy z kardynałów złoży mu cześć i posłuszeństwo, a następnie wspólnie zaniosą dziękczynienie do Boga. Nowy Ojciec Święty uda się do „pokoju płaczu”, gdzie odmówi modlitwę i przebierze się w papieskie szaty. Następnie pokaże się całemu światu aby wygłosić błogosławieństwo Urbi et Orbi z balkonu Bazyliki Watykańskiej.

Podczas swojej ostatniej audiencji generalnej, Benedykt XVI zwrócił się do Polaków słowami: - Dziękuję za waszą obecność tu w Rzymie w minionych latach, za wspólną modlitwę, za wszelkie dowody bliskości, sympatii i pamięci. (…) Proszę was nadal o modlitwę w mojej intencji i w intencjach Kościoła.

Na okres Sede vacante biskup diecezji włocławskiej, do której należy Licheń prosił o wytrwałą modlitwę za wybór nowego papieża. We wszystkich kościołach przynajmniej raz powinna zostać odprawiona Msza św. w tej intencji. W minioną niedzielę modliliśmy się litanią do św. Józefa, patrona Kościoła, o dar mądrości dla kolegium kardynałów na czas konklawe. Biskup Wiesław Mering zarządził także odśpiewanie dziękczynnego Te Deum w niedzielę po ogłoszeniu wyboru.