Leżę i płaczę. Ocieram oczy brudną ręką. Tak mi wstyd  spojrzeć w Twoją stronę i zobaczyć, jak bardzo się mną zawiodłeś.

STACJA III. JEZUS UPADA POD KRZYŻEM

Idziemy. Słońce grzeje i zabiera nam resztki sił. Staram się iść twardo, siła jak skała. Dam radę - przekonuję siebie. Nie chcę, by ktoś myślał, że cierpię. Poradzę sobie.

Nie wiem tylko, jak bardzo widać, że kłamię. Im bardziej udaję tym mi trudniej. Uśmiecham się do znajomych, którzy stoją po drodze, ale tak bardzo chcę przestać udawać i wreszcie przytulić się do kogoś...

Wokół słyszę: "Tak już musi być", "Widocznie jest w tym jakiś plan", "Poradzisz sobie, jesteś silna". Słucham tego wszystkiego, co boli jak nóż i wmawiam sobie, że wierzę w te wszystkie słowa, że oni mają rację.

Aż w końcu nie mam sił. Upadam tak mocno, aż mam wrażenie, że cały świat słyszy mój upadek. Zalewam się łzami. Tak bardzo mi źle! Tak strasznie nie mam sił! Marzę by się obudzić i nie myśleć, 'dlaczego ja'? Nikt mnie nie rozumie, tylko każą być silnym człowiekiem, a ja nie umiem.

Przypominam sobie, że przecież idziesz obok. Tak mi wstyd. Ocieram łzy, żebyś nie widział tej słabości. Ty pewnie radzisz sobie idealnie a ja tu leżę i nie wiem nawet czy dam radę wstać.

Spoglądam na Ciebie z ukrycia, żeby zobaczyć gdzie jesteś i czy bardzo rozczarowałeś się mną. Widzę Cię... leżysz na ziemi. Ty, wielki Jezus, Niezwyciężony. Upodlony w piasku. Nie mniej cierpiący niż ja. Wysuwasz delikatnie dłoń spod krzyża i szukasz po omacku mojej dłoni.

Patrzę na Ciebie. Świat jakby nagle zamarł, bo nie słyszę już ani ludzkich słów, ani wymagań, że trzeba siły. Widzę już tylko Ciebie i wiem, że nikt nie zrozumie mojego cierpienia bardziej niż Ty. Nikt nie wie, jak boli upadek i bezsilność, tylko Ty.

Jezu - szepczę cicho - dziękuję, że w tym upadku jesteś tak mi bliski.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.