Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Koninie na lekcji muzealnej

36 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Koninie uczestniczyło w nietypowej lekcji historii. W trakcie zajęć zatytułowanych „Drogi do niepodległości”, która odbyła się Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu, uczniowie mogli zapoznać się z ciekawymi faktami związanymi z historią Polski, dowiedzieć się, jak zmieniało się umundurowanie polskiego wojska na przestrzeni wieków oraz dotknąć muzealnych eksponatów.  

Pani Anna Łuczak, nauczycielka języka polskiego we wspomnianej szkole, postanowiła skorzystać z oferty muzeum. Jej zdaniem w programie nauczania niewiele miejsca obecnie poświęca się krzewienie wartości patriotycznych:
„Uważam, że trochę za mały nacisk kładzie się obecnie na wychowanie patriotyczne. W podręcznikach do języka polskiego są wymieniane znaki narodowe, hymn itd., ale uważam, że jest tego trochę za mało i dzieci powinny mieć trochę więcej wychowania patriotycznego. Przywiązuję do tego duże znaczenie.”

W trakcie lekcji muzealnej dzieci odbyły podróż na przestrzeni wieków począwszy od czasów Konstytucji 3-go maja, poprzez Insurekcję Kościuszkowską, zsyłki Polaków na Sybir po zrywach narodowo-wyzwoleńczych, II wojnę światową, na wydarzeniach z 1956 roku kończąc.
Jak przyznali sami uczniowie lekcja była dla nich interesująca:  
„Lekcja była ciekawa, dobrze przeprowadzona. Na pewno dużo zapamiętam z tej lekcji.” – powiedział Filip Woźniak, uczeń klasy 5.
W trakcie lekcji najbardziej spodobał mu się mundur żołnierza napoleońskiego, bo jak powiedział „nawiązuje do siły Napoleona, jaką pokazywał swoją armią podbijając prawie całą Europę.”

W trakcie lekcji oprócz munduru żołnierza napoleońskiego uczniowie szczegółowo poznali także mundur żołnierza II Korpusu, którym dowodził gen. Władysław Anders, mundur galowy oficera marynarki wojennej z okresu II wojny światowej. Na własne oczy mogli także zobaczyć i dotknąć „pasiak”, w jakim chodzili więźniowie przebywający w nazistowskich obozach koncentracyjnych.

Na zakończenie lekcji uczniowie wykonali prace plastyczne starając się jak najwierniej odwzorować elementy ozdobne poszczególnych strojów, które mieli okazje poznać.

Lekcje muzealne organizowane przez licheńską placówkę to doskonała propozycja zarówno dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ale i ponadgimnazjalnych pozwalająca ugruntować i uzupełnić wiedzę zdobytą w szkole. Ponadto dzięki takim lekcjom uczniowie wyrabiają w sobie nawyk korzystania z nowego źródła wiedzy.  Rozwijają także umiejętność kojarzenia znanych faktów z nowo poznanymi elementami oraz rozbudzają indywidualne zainteresowania. Pokazują, że historia może być wspaniałą przygodą, a muzeum to nie tylko stare, zakurzone przedmioty, ale ciekawe miejsce, w którym ciągle można odkrywać coś nowego.

Czas trwania lekcji uzależniony jest od wybranego tematu. Najczęściej wynosi on od  45 do 90 min. Lekcje odbywają się od wtorku do piątku, w godz. 10.00 – 16.00.
Więcej informacji o lekcjach muzealnych organizowanych przez Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego w Licheniu Starym można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: 63 270 86 35 lub wysyłając e-mail na adres:  muzeum@lichen.pl.

Licheń Stary, 11 stycznia 2013 r.

Anna Łuczak, Szkoła Podstawowa nr 5 w Koninie