Koncert w bazylice licheńskiej


Około 300 uczestników warsztatów liturgiczno-muzycznych dla dzieci i młodzieży i Orkiestra Symfoniczna z Torunia zagrają w licheńskiej bazylice koncert muzyki religijnej. Wydarzenie będzie miało miejsce  w niedzielę, 18 listopada 2012 r., po Mszy św. o godzinie 12.00.

Niedzielny koncert będzie zwieńczeniem piątej już SCHOLANDII SJE. Spotkanie muzykującej młodzieży prowadzą i organizują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. Warsztaty w Licheniu odbywać się będą w dniach 16-18 listopada 2012 r. pod hasłem: „Chcę być trzynastym apostołem”. Dzieci i młodzież przyjadą z takich miejscowości jak Pruszków, Piastów, Skarżysko-Kamienna, Skarżysko Kościelne, Izabelin, Michałowice, Raszyn, Góra Kalwaria, Warszawa, a także z Wilna. Do tej licznej grupy dołączy też schola z parafii w Licheniu.

Podczas warsztatów uczestnicy będą m.in. ćwiczyć emisję głosu oraz uczyć się utworów, które wykonają podczas Eucharystii i koncertu. Warsztaty poprowadzi dyrygent pan Hubert Kowalski, który pokieruje niedzielnym koncertem.
Hubert Kowalski to muzyk o wielokierunkowych zainteresowaniach artystycznych. Gra na kontrabasie, śpiewa, komponuje i jest producentem muzycznym. Nie zabraknie też czasu na modlitwę pod pomnikiem Jana Pawła II, poranną jutrznię oraz uroczystą Mszę św. w bazylice. W czasie wolnym młodzi ludzie będą mogli zwiedzić Sanktuarium.

Jeden z utworów, który zostanie zagrany podczas niedzielnego koncertu jest zatytułowany    „Jak stać się 13 apostołem”. Siostry zadedykują go . Jerzemu Matulajtisowi- Matulewiczowi. . Matulewicz urodził się w Lugine koło Mariampola, na Suwalszczyźnie. Był m.in. założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii a także odnowicielem Zgromadzenia Księży Marianówgospodarzy licheńskiego sanktuarium. Kościół katolicki na Litwie ogłosił rok 2012 - Rokiem Błogosławionego Jerzego Matulewicza. Koncertem pod tak wymownym hasłem siostry eucharystki chcą wpisać się w obchody roku . Jerzego. Chcą także zwrócić uwagę na czyny i postać Błogosławionego, szczególnie osobom świeckim.
Oprócz tego utworu, w czasie koncertu usłyszymy wykonanie takich pieśni jak: „Niech cała ziemia Panu odda cześć”, „Chrystus Pan Boży Syn”, „Podaruj mi swój czas”, „ Niechaj miłość trwa”, „Święte Imię Jezus”.