Stypendyści Kirklanda w licheńskim sanktuarium
 

Grupa 57 osób, stypendystów Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda, gościła wczoraj (08.11.) w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Wizyta w Licheniu była jednym z elementów pobytu stypendystów w Polsce, w trakcie którego studiują na polskich uczelniach, poznają polską kulturę i tradycję.

„Program im. Lane’a Kirklanda jest programem realizowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności razem z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta. Co roku gościmy ok. 50 osób z krajów byłego Związku Radzieckiego. W większości to osoby z Ukrainy, Białorusi, Rosji, ale też z Kazachstanu czy południowego Kaukazu. to osoby, które przyjeżdżają tutaj na jeden rok akademicki, studiują w pięciu miastach akademickich i chcemy nie tylko dzielić się z nimi polskim doświadczeniem z transformacji ustrojowej, ale także pokazać  kulturę.” – wyjaśniła Agnieszka Mazur, kierownik programowy.

Kilka razy do roku w ramach programu stypendyści uczestniczą w spotkaniach integracyjnych, w trakcie których odwiedzają ważne miejsca w Polsce. Jednym z punktów tegorocznego spotkania była wizyta w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Natomiast sam pobyt stypendystów w naszym kraju jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jednym z warunków, jakie muszą spełnić aplikanci chcący wziąć udział w programie, jest wykazanie się podstawową znajomością języka polskiego. Wśród tegorocznych stypendystów jest Oleg z Kijowa:
„Mamy na Ukrainie trudną sytuację z prasą. Nie mamy wolnej prasy i społeczeństwo nie ma możliwości, aby łączyć się. Nie ma żadnej możliwości, aby aktywna część ludności mogła mówić do innych ludzi. Mamy polityków, którzy tylko kradną i nie chcą tak naprawdę robić nic dla ludzi. Dlatego miałem taki pomysł, aby łączyć ludzi z sobą w Internecie ponieważ Internet nie jest kontrolowany przez władze. Kirkland to okazja, aby nauczyć się i zdobyć doświadczenie.”

W trakcie pobytu uczestnicy programu zwiedzili licheńskie sanktuarium oraz zapoznali się z jego historią oraz dziełami miłosierdzia, jakie prowadzą księża marianie: hospicjum oraz Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Byli także w apartamentach papieskich, w których mieszkał bł. Jan Paweł II w trakcie swojego pobytu w Licheniu w 1999 roku oraz zatrzymali na chwilę modlitwy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Program Stypendialny im. Lane'a Kirklanda jest autorskim programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego administratorem jest Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta. Głównym jego celem jest dzielenie się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji systemowej w ramach dwusemestralnych studiów uzupełniających w polskich szkołach wyższych połączonych z 2-4 tygodniowymi stażami w instytucjach państwowych i prywatnych. Program istnieje od 2000 r. Największą grupę uczestników programu stanowią obywatele Ukrainy (ok. 50%). Wśród stypendystów dominują ekonomiści i specjaliści od zarządzania. Do tej pory ze stypendium skorzystało 464 osób.  

Licheń Stary, 09 listopada 2012 r.