Turniej ministrantów

Ponad 300 ministrantów z mariańskich parafii z terenu całego kraju przyjedzie w najbliższy weekend (9-11 listopada) do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. W trakcie trzydniowego spotkania będą rywalizować o miano najlepszej i najbardziej zgranej grupy ministranckiej.

Pierwszego miejsca będą bronić ministranci z parafii pw. Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze, którzy okazali się bezkonkurencyjni w ubiegłorocznych zmaganiach. Tegoroczny turniej będzie podzielony na cztery zasadnicze etapy: prezentacji przygotowanej przez poszczególne grupy na podstawie „Dziennika duchowego” . Jerzego Matulewicza, turnieju sprawnościowego, rajdu po terenie licheńskiego Sanktuarium oraz konkursu wiedzy o . Jerzym Matulewiczu.

Podczas zjazdu, którego ostatni dzień przypada w trakcie Narodowego Święta Niepodległości, młodzi ludzie udadzą się pod ścianę pamięci, aby oddać hołd tym, którzy oddali życie w obronie ojczyzny:
„W piątek ze wszystkimi ministrantami podejdziemy do ściany pamięci, która znajduje się w starej części sanktuarium licheńskiego pomiędzy kościołem Matki Bożej Częstochowskiej a cmentarzem, aby tam oddać cześć tym wszystkim, którzy zginęli w walce o niepodległość. Zapalimy znicze, złożymy kwiaty i odśpiewamy hymn państwowy”powiedział ks. Grzegorz Reiss, duszpasterz młodzieży z Lichenia.

Także w piątek rozpoczną się zmagania turniejowe. Poszczególne grupy ministrantów będą mogły pochwalić się wynikami pracy, którą włożyły w przygotowanie prezentacji na zadany wcześniej temat:
„Pierwszy etap turnieju rozpocznie prezentacja na podstawie „Dziennika duchowego” . Jerzego Matulewicza. Ministranci mają przekazać tym wszystkim, którzy będą zgromadzeni, dowolną myśl, ideę, hasło z „Dziennika duchowego” . Jerzego Matulewicza. Będzie to też pewna forma ewangelizacji dla nas wszystkich”dodał ks. Reiss.

Sobota będzie z pewnością najbardziej dynamicznym dniem zawodów. W tym dniu odbędą się II i III etap turnieju ministranckiego, a więc konkurs sprawnościowy oraz rajd po terenie sanktuarium. Każdego roku ta część rywalizacji przysparza uczestnikom wiele emocji. Przeciąganie liny, pokonanie toru przeszkód czy inne konkurencje, w których trzeba wykazać sie sprytem, sprawnością a niekiedy i pomysłowością sprawiają, że młodzi ludzie chętnie w nich uczestniczą i równie ochoczo kibicują swojej lub innej, zaprzyjaźnionej drużynie. Tradycyjnie konkurencje do zmagań sprawnościowych przygotowują klerycy z mariańskiego seminarium duchownego w Lublinie. Oni też sprawują kontrolę nad ich prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem.  

Niedziela natomiast to czas, kiedy należy wytężyć intelekt, gdyż rozegrany zostanie wówczas czwarty etap turnieju - konkurs z wiedzy na temat życia i myśli . Jerzego Matulewicza. Inspiracją dla konkursu jest 25-rocznica beatyfikacji Odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów.

Listopadowy turniej ministrantów w Licheniu ma kilkunastoletnią tradycję. Jego głównym celem jest możliwość spotkania się i współzawodnictwa ministrantów, którzy na co dzień nie mają ze sobą kontaktu ze względu na dzielące ich znaczne odległości. Organizatorem zjazdu jest Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów istniejące w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Licheń Stary, 06 listopada 2012 r.