Potomkowie św. Urszuli Ledóchowskiej odwiedzili Licheń

Jan Ledóchowski, potomek brata św. Urszuli Ledóchowskiej, wraz z żoną Aleksandrą i 14-miesieczną córeczką Marią Teresą, w miniony weekend odwiedził Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. Pielgrzymom towarzyszył Jan Dziedziczak, poseł na Sejm VII kadencji, który od lipca 2006 do listopada 2007 pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Podczas krótkiego pobytu w Licheniu pielgrzymi zwiedzili Sanktuarium oraz uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Jak przyznali, zarówno sanktuarium, jak i licheńska bazylika, zrobiły na nich ogromne wrażenie:
"Dla mnie to jest pięknym przykładem jak w Polsce, po ponownym odrodzeniu, jedną z pierwszych rzeczy było wybudowanie tej bazyliki, gdzie ludzie z całej Polski i całego świata pomagali, aby wybudować wspaniałą bazylikę. Myślę, że jest to symbol żywej wiary w Polsce" - powiedział Jan Ledóchowski.

Pomimo długiego czasu, jaki upłynął od śmierci św. Urszuli, nadal odczuwają ogromną siłę i więź ze swoją wielką krewną:
„Mój dziadek jeszcze znał osobiście św. Urszulę i jeszcze bardzo silnie też czuć, że to jest żywa tradycja.” – dodał Jan Ledóchowski. Z tego też względu ich córeczka  nosi imię po . Marii Teresie Ledóchowskiej.  

Dla Aleksandry Ledóchowskiej, małżonki Jana, to ogromny zaszczyt być częścią tak wyjątkowej rodziny:
"Jest to piękne, gdyż jest to ideał i dążymy do tego, aby też w rodzinie, razem z dziećmi te ideały dochować."

Państwo Ledóchowscy przyjechali do Polski z Austrii, gdzie mieszkają na stałe. Do ojczyzny swoich przodków przybyli na zaproszenie posła Jana Dziedziczaka:
"Początkowym pomysłem na wizytę w Wielkopolsce była wizyta w moim okręgu wyborczym, w bardzo ważnym dla mnie miejscu, czyli w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Później szlakiem rodu Ledóchowskich odwiedziliśmy Ostrów Wielkopolski. Ale stwierdziliśmy, że skoro jesteśmy kilkadziesiąt kilometrów od słynnego Lichenia, to moim gościom postanowiłem pokazać dzieło stworzone na przełomie wieków, i z którego wszyscy możemy być dumni" - wyjaśnił poseł Jan Dziedziczak.

Św. Urszula Ledóchowska urodziła się w 17 kwietnia 1865 roku Loosdorfie w Austrii. Była stryjeczną bratanicą kardynała i prymasa Polski Mieczysława Halki-Ledóchowskiego, siostrą . Marii Teresy, misjonarki zwanej „Matką Afryki” i o. Włodzimierza Ledóchowskiego, generała jezuitów. Założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. 18 maja 2003 została kanonizowana przez Papieża Jana Pawła II.

Licheń Stary, 05 listopada 2012 r.