Kształtowanie postaw asertywnych

Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych? Jak mówić „nie” drugiej osobie? W jaki sposób rozmawiać z innymi, aby ich nie skrzywdzić i dojść do porozumienia bez zbyt dużych ustępstw z własnej strony? Na te i wiele innych pytań mogą uzyskać odpowiedź uczestnicy warsztatów z zakresu kształtowania postaw asertywnych (5-7 września), które trwają w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Warsztaty pod nazwą „Kształtowanie postaw asertywnych” zostały zorganizowane przez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Wpisują się one w cykl szkoleń organizowanych przez licheńską jednostkę, które adresowane dla osób mających problemy z radzeniem sobie w sytuacjach trudnych.

Państwo Janina i Marian Kret ze Złotoryi zdecydowali się wziąć udział w warsztatach, aby lepiej radzić sobie w sytuacjach problemowych, z którymi stykają się zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym:
„Asertywność nie jest łatwa w życiu codziennym. Zdecydowaliśmy się na uczestniczenie w takich warsztatach, żeby pomóc sobie w mówieniu „nie” i nieobciążaniu siebie emocjami innych. Na warsztatach zobaczyliśmy, że można w różnych sytuacjach zachowywać się asertywnie, gdzie kiedyś nie potrafilibyśmy zachować się w ten sposób.” – wyjaśniła Janina Kret.

Zdaniem psycholog Agnieszki Gutkiewicz., która była współprowadzącą spotkanie, bycie osobą asertywną jest trudne, ale przez odpowiednie ćwiczenia można się tego nauczyć:
„Asertywność jest to sztuka wyrażania siebie w sytuacjach społecznych, w kontaktach z innymi ludźmi. Jest to także sposób na chronienie swoich praw, czyli jeżeli jesteśmy w kontaktach z innymi ludźmi to my mamy pewne prawa, inne osoby mają pewne prawa i jeżeli chcemy być asertywni, to właśnie tych praw bronimy.”

W trzydniowych warsztatach uczestniczyło 9 osób z terenu całego kraju. Jej zdaniem taka kameralna grupa jest idealna do przeprowadzenia symulacji prawdopodobnych sytuacji, w których można zachować się asertywnie:
„Są to warsztaty typowo praktyczne. Jest oczywiście niezbędna część teoretyczna, ale duży nacisk kładziemy na to, aby każdy z uczestników miał możliwość przetrenowania takich właśnie postaw asertywnych. różnego rodzaju scenki, ale jesteśmy też otwarte na to, co proponują uczestnicy.” – dodała Agnieszka Gutkiewicz.

Każdego dnia uczestnicy warsztatów oprócz zajęć stricte praktycznych biorą także udział we Mszy św. Wolny czas spędzają na spacerach w sanktuaryjnych ogrodach spowitych przez jesienną aurę. Zwiedzili także muzeum oraz apartamenty papieskie.

Wśród innych szkoleń i warsztatów proponowanych przez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym m.in. „Stresradzenie sobie w sytuacji trudnej”, Warsztaty dla instruktorów CrMS i konsultantów medycznych NaProTECHNOLOGY, rekolekcje dla narzeczonych czy rekolekcje trzeźwościowe.