Licheńskie Spotkania Rodzin, czyli piknik z mamą i tatą w Licheniu

Gwar rozmów, uśmiechnięte twarze dzieci i dorosłych, zabawy przygotowane z myślą o tych najmłodszych, jak i nieco starszych. A wszystko po to, aby udanie zakończyć tegoroczne wakacje, i jednocześnie z Bogiem wejść w nowy rok szkolny. Tak w skrócie można podsumować wszystko to, co dziś wydarzyło się podczas „Pikniku z mamą i tatą”, który odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Rodzinna impreza została zorganizowana po raz czwarty a jej głównym celem jest popularyzacja wspólnego, aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny.

Głównym punktem dzisiejszego dnia była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył bp Antonii Długosz z Częstochowy. "Biskup od dzieci”, jak jest powszechnie znany i nazywany, wygłosił kazanie skierowane do najmłodszych w sposób dość nietypowy. Duchowny udał się na stopnie prowadzące do prezbiterium licheńskiej bazyliki, a wokół niego zgromadziła się pokaźna grupa dzieci słuchających go z zapartym tchem. W trakcie homilii posiłkował się przygotowanymi wcześniej planszami, dzięki czemu treści, które chciał przekazać dzieciom, stały się dla nich bardziej zrozumiałe aniżeli podczas tradycyjnego kazania głoszonego z ambony.

Mszę św. koncelebrowali także inni księża, wśród których znaleźli się m.in. ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium oraz ks. Eugeniusz Makulski, kustosz senior. Na zakończenie bp Długosz udzielił zgromadzonym w świątyni dzieciom specjalnego błogosławieństwa przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Następnie najmłodsi podchodzili do stopni ołtarza, gdzie kapłani przez nałożenie rąk na głowę i odmówienie krótkiej modlitwy udzielali błogosławieństwa indywidualnego.

Zdaniem ks. Piotra Kieniewicza, v-ce dyrektora Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym i jednocześnie organizatora piknikuLicheńskie Spotkania Rodzin odpowiedzią na potrzebę spotkania się całych rodzin w jednym miejscu i spędzenia całego dnia razem:
"Dawniej było tak, że rodzice mieli czas dla swoich dzieci. Całe rodziny można było spotkać na spacerze. Dziś takie sytuacje należą niestety do rzadkości. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, nie mamy czasu ani dla siebie, ani dla naszych bliskich. Dzieci po szkole idą na zajęcia z języków obcych, plastyki lub Bóg wie, czego jeszcze. Oczywiście, rodzice chcą dać dzieciom dobry start w życie, ale wszyscy wiemy, że ani pieniądze, ani wykształcenie szczęścia nie dają. Najbardziej ze wszystkiego człowiek chce kochać i być kochanym. Stąd właśnie pomysł na „Piknik z Mamą i Tatą”. Chcemy zachęcić rodziców, by spędzili ze swoimi dziećmi to ostatnie wakacyjne popołudnie."

Druga, zabawowa część pikniku, rozpoczęła się na placu przed bazyliką po zakończeniu Mszy św. Na ogromnym trawniku przed świątynią czekały na dzieci liczne atrakcje: kolorowi szczudlarze, pokaz sprzętu strażackiego zorganizowany przez licheńską jednostkę OSP, olbrzymie bańki mydlane czy dmuchany zamek. Bardzo szybko do poszczególnych stanowisk ustawiały się długie kolejki, gdyż nie brakowało chętnych do założenia prawdziwego hełmu strażackiego, strzelania z wiatrówki do celu czy zrobienia sobie zdjęcia z sobowtórem Chucka Norrisa.

Podczas pikniku zostały także rozstrzygnięte dwa konkursy: na wykonanie wakacyjnego zdjęcia rodzinnego oraz podchody rodzinne. W pierwszym z nich główną nagrodę, którą był 500 złotowy talon do wykorzystania w sieci elektromarketów MediaMarkt wygrała rodzina KwiatkowskichKleczewa:
„Zdjęcie, które otrzymało główna nagrodę, to było zdjęcie w ogrodzie. Pojechaliśmy do ogrodów tematycznych w Dobrzycy i tam była okazja zrobić zdjęcie, które przypadło do gustu komisji. Na zdjęciu jest mąż z córeczką, która podaje kwiatek tacie.” – wyjaśniła pani Daria Kwiatkowska, autorka zdjęcia.
Z kolei podchowy rodzinne wygrała rodzina Maciejewskich z Lichenia. W nagrodę wybiorą się na koszt organizatora do Zakopanego na kilkudniowy wypoczynek.

Zdaniem Mateusza Buszczaka z Legnicy, który na dzisiejszym pikniku znalazł się nieco przypadkowo, takie wydarzenia integrują rodziny i polepszają relacje rodzice-dziecko:
„To jest bardzo fajna inicjatywa dla mieszkańców i bardzo mi się podoba. Jest tu bardzo dobre miejsce do wypoczynku. Podoba mi się także to, że zorganizowane konkursy i zabawy do rodzinnej niedzielnej rozrywki dla całych rodzin.”

Na zakończenie dnia pełnego emocji w niebo zostało wypuszczonych kilkaset kolorowych balonów, a najmłodsi uczestnicy pikniku otrzymali drobne upominki.  

"Piknik z mamą i tatą" w Licheniu został zorganizowany przez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Impreza odbyła się po raz czwarty.

26 sierpnia 2011 r.

Konkurs fotograficzny Wakacje z rodziną
Edycja 2012

Zgłoszenie 1 – ADAM FALKOWSKI, BIELSK PODLASKI
Zdjęcie 1 – Zamek Dunajec w Niedzicy
Zamek Dunajec w NiedzicyGmina Łapsze Niżne, Powiat Nowotarski, Województwo Małopolskie. [Zdjęcie zakwalifikowane na wystawę ze względu na doskonały warsztat, ale poza konkursem, ponieważ trudno wskazać jego związek z tematem konkursu].
 
Zgłoszenie 2 – DAGMARA PIOTROWSKA,
Zdjęcie 1 – Z rodziną na wesoło
Wykonałam to zdjęcie rok temu w Międzyzdrojach. Wybrałam je, ponieważ dokładnie oddaje to, jaka jest moja rodzinawesoła J
Zdjęcie 2 – Bliskośćnajważniejsza cecha rodziny
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że praca odbiega od tematu, bardzo mnie poruszyła. Zdjęcie także wykonane w Międzyzdrojach. Dobrze oddaje bliskość rodziny.
 
Zgłoszenie 3 – EWELINA STAWICKA, STRZELNO
Zdjęcie 1 – Grupowe zdjęcie rodzinne
Jesteśmy tak liczną rodziną, że zawsze ktoś musi spać w namiociedomek jest dla nas za mały!
Zdjęcie 3 – Przywitanie z morzem
Jastarnia 2012 – Dzieciaki sprawdzają morską wodęZimna! Brrr....
Zdjęcie 4 – Oglądanie łodzi rybackiej
Mama „pokazuje” niewidomej siostrze, jak wygląda łódka
 
Zgłoszenie 4 – DARIA KWIATKOWSKA, KLECZEW - I MIEJSCE
Zdjęcie 1 – W ogrodzie
Ogrody tematyczne w Dobrzycykwiatek dla Taty
Zdjęcie 2 – W stajni
Miasteczko „Dziki Zachód” w Zieleniewie k/Kołobrzega. Córeczka w ramionach Taty.
 
Zgłoszenie 5 – AGNIESZKA JAROSZEWICZ, SŁUPSK
Zdjęcie 3 – Morskie Oko
Widok Morskiego Oka u podnóża Rys
Zdjęcie 5 – Szlak na wodospad
Kamienista droga do wodospadu
 
Zgłoszenie 6 – OLGA SITARZ, SKÓRZEC (k/SIEDLEC)
Zdjęcie 1 – Bliżej słońca
Łeba 2011, pobyt nad morzem z rodzicami
Zdjęcie 4 – Wędrówką jest życie człowieka
Rodzinna wyprawa na wydmy, Słowiński Park Narodowy, na zdjęciu moje rodzeństwo
 
Zgłoszenie 7 – ANNA BLIM, BOROWO (k/KRZYMOWA)
Zdjęcie 1 – Jakub i Maja
Na niewątpliwe uznanie zasługuje determinacja p. Anny, która nadesłała zdjęcia w formie papierowej, i po czasie. Zdjęcie zakwalifikowane do wystawy poza konkursem.

galeria zdjęć z pikniku