Biuro Obsługi Pielgrzymka licheńskiego sanktuarium

Każdego roku do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przybywa ponad milion pielgrzymów. Jedni przyjeżdżają do Lichenia w grupach zorganizowanych, inni indywidualnie. Wszyscy podczas swojego pobytu w sanktuarium mogą udać się do Biura Obsługi Pielgrzyma, gdzie uzyskają szybką i profesjonalną pomoc w zakresie   efektywnego spędzenia czasu u stóp Licheńskiej Pani.

Biuro Obsługi Pielgrzyma powstało jako odpowiedź na zwiększającą się liczbę pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Jego pracownicy m.in. pomagają zorganizować pobyt w sanktuarium, udzielają informacji o bieżącej działalności sanktuarium oraz przyjmują zgłoszenia pielgrzymek:
„To młodzi ludzie, którzy pracują w sanktuarium po to, żeby pielgrzym, który chce przyjechać lub taki, który jest już na terenie sanktuarium, mógł jak najsprawniej zorganizować swój pobyt i wyjechać z Lichenia jak najbardziej zadowolonym”powiedziała Irena Wawrzyniak, szefowa sanktuaryjnego Biura Obsługi Pielgrzyma.    

Początki Biura Obsługi Pielgrzyma to rok 2007. Początkowo mieściło się ono w wieży licheńskiej bazyliki na pierwszy piętrze. Od ubiegłego roku zmieniło jednak miejsce urzędowania i obecnie znajduje się w dolnej części bazyliki, pod głównymi schodami prowadzącymi do świątyni:
„W tej chwili jest to taki optymalny punkt, w którym Biuro Obsługi Pielgrzyma na terenie sanktuarium mogłoby się znajdować. Jest dobrze oznakowany. Każdy, kto przyjeżdża do Lichenia, wybiera się do bazyliki, w związku z tym nie sposób, aby nie zauważył, gdzie jest Biuro Obsługi Pielgrzyma. Jest też tam dużo miejsca, dlatego też w dniach, gdy jest u nas dużo pielgrzymów, nie ma tam tłoku. Każdy może znaleźć dla siebie miejsce, gdzie można przysiąść, poczekaćprzyjedzie jego kolejka i ze spokojem doczekać się możliwości rozmowy z pracownikami Biura Obsługi Pielgrzyma.” – wyjaśniła Irena Wawrzyniak.

Do zadań pracowników Biura Obsługi Pielgrzyma należy u głównej mierze udzielanie informacji pielgrzymom o działalności licheńskiego sanktuarium, ale także przyjmowanie zgłoszeń pielgrzymek, które pragną zostać oficjalnie powitane przed rozpoczęciem Mszy św., przyjmowanie zgłoszeń chórów i orkiestr zainteresowanych oprawą muzyczną Mszy św. a także przyjmowanie zgłoszeń osób chętnych do pomocy w prowadzeniu Apelu Maryjnego i procesji ze świecami. Pracownicy zajmują sie także oprowadzaniem pielgrzymów po sanktuarium:
„Oprowadzają po sanktuarium bezpłatnie bo jest taka forma i można poprosić o takie oprowadzenieono jest każdego dnia czterokrotnie, a w niedziele i święta dwukrotnieMożna też poprosić o oprowadzanie płatne zarezerwowane dla jednej, konkretnej grupy”wyjaśniła Irena Wawrzyniak.

Irena Wawrzyniak, Biuro Obsługi Pielgrzyma