13 rocznica pielgrzymki Jana Pawła II
do licheńskiego Sanktuarium

To już 13 lat odkąd błogosławiony Jan Paweł II modlił się u stóp Matki Bożej Licheńskiej. W dniach 6-8 czerwca wspominamy pobyt w naszym Sanktuarium Niezwykłego Gościa.
 
W styczniu 1999 r. podano oficjalny program pielgrzymki Jana Pawła II, która odbyła się w dniach 5 - 17 czerwca. Na jej trasie znalazło się Sanktuarium Maryjne w Licheniu.
 
6 czerwca o zachodzie słońca po raz pierwszy na licheńskiej ziemi stanął wielki pielgrzym - Jan Paweł II. Wysiadł z helikoptera na lotnisku koło nowej świątyni, a następnie przejeżdżając papamobile wśród potężnej rzeszy wiernych, udał się na kolację i nocleg. Trudno opisać radość i wzruszenie, które towarzyszyły oczekującym na Ojca Świętego pielgrzymom. Pomimo chłodu i ulewy trwali oni całą noc w oczekiwaniu na ponowne spotkanie z Ojcem Świętym następnego dnia rano.
 
W poniedziałek 7 czerwca 1999 r. o godz. 5 rano nastąpiło przeniesienie Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej do ołtarza przed powstającą świątynią. O 6.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez około 500 kapłanów.
 
Około godz. 8.00 Ojciec Święty przyjechał do świątyni, zwiedził ją, a następnie odprawił nabożeństwo. Pobłogosławił budujący się kościół oraz zebranych na placu pielgrzymów. Po tej uroczystości poleciał do Bydgoszczy i Torunia, by wieczorem wrócić na nocleg do Lichenia.
 
Apartament papieski znajdował się w specjalnie dobudowanym do domu księży marianów skrzydle. Papież miał do dyspozycji ponad 50 metrów kwadratowych powierzchni: salonik, sypialnię, jadalnię, łazienkę, przedpokój i małą kaplicę, której wystrój przygotowali górale z Zakopanego. Znajdujące się w pomieszczeniach meble, wykonane z drewna dębowego, podarowali Mirosława i Jacek Twarogowie, właściciele Fabryki Mebli "Ludwik Styl" z Rogoźna Wielkopolskiego. Księża marianie postarali się, aby detale wyposażenia mieszkania przypominały Ojcu Świętemu, że znajduje się w ojczyźnie. Jego zdjęcie z mamą, ustawione na biurku w saloniku, było wspomnieniem z dzieciństwa.
 
Następnego dnia po śniadaniu, tuż przed wyjazdem, Ojciec Święty udał się do kaplicy, gdzie długo się modlił przed Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, który wieczorem poprzedniego dnia przeniesiono do apartamentów papieskich. Odbył też osobistą rozmowę z ks. kustoszem Eugeniuszem Makulskim MIC. Wyraził w niej radość ze swojego pobytu w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
 
Po zrobieniu wspólnej fotografii z księżmi i braćmi marianami oraz uroczystym pożegnaniu, następca Świętego Piotra odleciał do Ełku, pozostawiając po sobie wiele cudownych wspomnień i głębokich przeżyć.
 
Beatyfikację Jana Pawła II, która miała miejsce 1 maja 2011 r., świętowaliśmy także w licheńskim Sanktuarium. Od tego też dnia pielgrzymi przybywający do Lichenia mogą oddać hołd Błogosławionemu w kaplicy pod Jego wezwaniem. Znajduje się ona w dolnej części bazyliki. W licheńskim Sanktuarium została poświęcona w dniu wyniesienia Ojca Świętego na ołtarze, po Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Papieża Polaka. W tym roku, w pierwszą rocznicę beatyfikacji Ojca Świętego w kaplicy umieszczono relikwie Błogosławionego. Znajduje się w niej przedstawiający go obraz, wykonany przez artystę Wieńczysława Pyrzanowskiego. W kaplicy pielgrzymi mogą także zobaczyć tron, na którym Papież siedział podczas odprawiania nabożeństwa na schodach bazyliki, 7 czerwca 1999 r. W innym miejscu dolnej świątyni, w kaplicy Całunu Turyńskiego można obejrzeć wystawę zdjęć z papieskiej pielgrzymki do Sanktuarium.
 
Podczas pobytu w Sanktuarium pielgrzymi codziennie mogą także zwiedzić apartamenty papieskie, które znajdują się w starej części Sanktuarium.
 
W Sanktuarium codziennie o godzinie 10.37 czyli w godzinie ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym można usłyszeć ulubioną pieśń Papieża - Barkę.   Do chwili beatyfikacji pieśń można było usłyszeć w Licheniu o godz. 21.37, to jest w godzinie Jego śmierci.

Galeria zdjęć z wizyty Ojca Świetego w licheńskim Sanktuarium