92. rocznica urodzin Jana Pawła II

„Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana" powiedział Jan Paweł II podczas pielgrzymki do licheńskiego Sanktuarium. 18 maja przypada 92. rocznica urodzin Błogosławionego.

Karol Wojtyła urodził się
18 maja 1920 r. w Wadowicach. Jego młodość i początek drogi powołania przypadły na trudny czas II Wojny Światowej. Papieżem został wybrany 16 października 1978 r. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii Kościoła. Trwał 27 lat. Jako 263. Papież odbył 250 pielgrzymek, 146 we Włoszech, a 8 do Polski,  w tym w 1999 r. do Lichenia. Odwiedził 129 krajów na wszystkich kontynentach, łącznie przemierzył ponad 1 600 000 km. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Niedługo później, papież Benedykt XVI, zezwolił na rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Stało się to wyjątkowo szybko, bo przed upływem wymaganych pięciu lat od śmierci kandydata. Już 14 stycznia 2011 r. ogłoszono oficjalną decyzję o beatyfikacji Jana Pawła II.
 
Beatyfikację Jana Pawła II, która miała miejsce 1 maja 2011 r., świętowaliśmy także w licheńskim Sanktuarium. Od tego też dnia pielgrzymi przybywający do Lichenia mogą oddać hołd Błogosławionemu w kaplicy pod Jego wezwaniem. Znajduje się ona w dolnej części bazyliki. W licheńskim Sanktuarium została poświęcona w dniu wyniesienia Ojca Świętego na ołtarze, po Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Papieża Polaka. W tym roku, w pierwszą rocznicę beatyfikacji Ojca Świętego w kaplicy umieszczono relikwie Błogosławionego. Znajduje się też w niej obraz przedstawiający Jego wizerunek, wykonany przez artystę Wieńczysława Pyrzanowskiego.

W kaplicy pielgrzymi mogą także zobaczyć tron,
na którym Papież siedział podczas odprawiania nabożeństwa na schodach bazyliki, 7 czerwca 1999 r.

W innym miejscu dolnej świątyni, w kaplicy Całunu Turyńskiego można obejrzeć wystawę zdjęć z papieskiej pielgrzymki do Sanktuarium, która miała miejsce w dniach 6-8 czerwca 1999.

Podczas pobytu w Sanktuarium pielgrzymi codziennie mogą także zwiedzić apartamenty papieskie, które znadują się w starej części Sanktuarium.

W Sanktuarium codziennie o godzinie 10.37 czyli w godzinie ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym można usłyszeć ulubioną pieśń Papieża - Barkę.   Do chwili beatyfikacji pieśń można było usłyszeć w Licheniu o godz. 21.37, to jest w godzinie Jego śmierci.

Zdjęcia z pielgrzymki Ojca Świętego do licheńskiego Sanktuarium