Trwa akcja „Pola nadziei”

W sanktuarium Maryjnym trwa akcja charytatywna „Pola nadziei”. Wolontariusze licheńskiego hospicjum stacjonarnego im. . Stanisława Papczyńskiego rozdają ludziom napotkanym na terenie sanktuarium żonkilekwiaty będące symbolem walki z nieuleczalną chorobą.

Od wczesnych godzin rannych na terenie licheńskiego możemy dziś spotkać wolontariuszy ubranych w żółte koszulki z żonkilami w dłoniach. Uczestniczą oni w akcji zorganizowanej dla licheńskiego hospicjum pod nazwą „Pola nadziei”. Młodzi ludzie wręczają napotkanym przez siebie ludziom kwiat będący symbolem hospicjów na całym świecie. Jednocześnie zbierają pieniądze, które zostaną przekazane na utrzymanie licheńskiego hospicjum.

Jak mówi Krzysztof Zieliński, koordynator wolontariatu w licheńskiej placówce, akcja jest bardzo ważna nie tylko ze względu na fundusze, ale przede wszystkim dlatego, aby promować ruch hospicyjny i utwierdzać w ludziach przekonanie o potrzebie istnienia hospicjów:
„W Polsce ruch hospicyjny jest stosunkowo młody. Pierwsze hospicjum w naszym kraju powstało w 1989 roku w Krakowie. Ludzie słysząc słowo „hospicjum” często nie wiedzą na jakich zasadach ono funkcjonuje, czym tak naprawdę jest. A przecież do hospicjów trafiają zwykli ludzie, który chorują na nieuleczalne choroby i tam mogą doczekać końca swoich dni w godziwych warunkach.”

Dla każdego hospicjum nieocenioną pomoc w pracy  z pacjentami stanowią wolontariusze. To oni poświęcają swój wolny czas, aby przyjść, porozmawiać, pójść na spacer czy po prostu pobyć w tych ostatnich chwilach z pacjentami. Dziś spacerując po terenie sanktuarium rozdają kwiaty i zbierają fundusze na utrzymanie licheńskiej placówki.
Dla Pawła Morawiaka z gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Ślesinie jest bardzo ważne, że może w taki sposób pomóc ludziom nieuleczalnie chorym:
„Przepełnia mnie chęć pomocy chorym. Wiem, że to ich ostatnie chwile i cieszę się, że mogę im pomóc choć w ten sposób. Wśród ludzi różne reakcje - jedni przechodzą obok, a inni się uśmiechają i do puszki wrzucają pieniądze.”

Napotkani przez wolontariuszy ludzie często byli zdziwieni, gdyż nigdy wcześniej nie spotkali się z tego typu inicjatywami:
„To jest cudowna idea i warto wspomagać. Nawet jeśli dzięki takiej akcji pomoże się jednemu człowiekowi, to już jest bardzo dużo.” – powiedziała pani Czesława z Ostrowa Wielkopolskiego.

Wśród wolontariuszy licheńskiego hospicjum zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Nie mogło oczywiście zabraknąć studentów. Wolontariusze, którzy na co dzień zdobywają wiedzę w końskiej Państwowej wyższej Szkole Zawodowej dziś także kwestowali na rzecz licheńskiej placówki:
„W akcji pola nadziei uczestniczę już trzeci rok z rzędu. Jest to przekazanie cząstki siebie na rzecz naszego hospicjum, na rzecz ludzi, ponieważ hospicjum toteż życie. Bierzemy udział w akcji z wolontariuszami PWSZ w Koninie, gdzie powstało koło wolontariuszy, i razem ze studentami bierzemy udział w akcji pola nadziei.” – powiedziała Arleta Radomska z PWSZ w Koninie.
Cała akcja „Pola nadziei” ma dziś swoje zakończenie i podsumowanie. Do tej pory wolontariusze kwestowali w Kramsku, Ślesinie oraz Kole. Dzisiejsza akcja jest ostatnią z zaplanowanych na ten rok. Wolontariuszy na terenie licheńskiego sanktuarium można będzie spotkać dziś do późnych godzin popołudniowych. Wśród młodych ludzi, którzy zdecydowali się w niej uczestniczyć uczniowie z: Szkoły Podstawowej w Licheniu Starym, Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Ślesinie, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wysokiem, Gimnazjum nr 1,2 i 3 w Kole, Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie, Zespołu Szkół im. Kopernika, III LO  oraz studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie.

Licheńskiej hospicjum istnieje od 2009 roku. W tym czasie zostało przyjętych ponad 400 osób. Na chwilę obecną w ośrodku znajduje 22 pacjentów objętych opieką paliatywną. W kolejce do przyjęcia na oddział czeka kolejnych kilkanaście osób.

Licheń Stary, 03 maja 2012 r.