Motocykliści ze Zgorzelca w Sanktuarium

Grupa ok. 20 motocyklistów z Grupy Motocyklowej ze Zgorzelca przyjechała do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, aby u stóp Licheńskiej Pani rozpocząć nowy sezon motocyklowy.

Jeźdźcy do Lichenia przybyli już wczoraj (14 kwietnia). Podczas swojej podróży pokonali ponad 350 km. Dziś rano zwiedzali licheńskie sanktuarium, a o godzinie 12:00 uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, którą celebrował abp Jan Paweł Lenga.
Pół godziny przed Mszą św. motocykliści wjechali w teren sanktuarium w paradnym szpalerze. Przed bazyliką mniejszą Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oczekiwał na nich ks. Sławomir Homoncik, v-ce kustosz sanktuarium, który oficjalnie powitał przybyłych w Licheniu. Po odmówieniu modlitwy pobłogosławił pojazdy oraz ich właścicieli. W trakcie modlitwy wspomniał także o trzech motocyklistach, którzy kilka dni temu zginęli w tragicznym wypadku pod Bydgoszczą.

Miłośnicy dwóch kółek ze Zgorzelca przybyli do sanktuarium licheńskiego po raz pierwszy:
„Bazylika zrobiła na nas ogromne wrażenie. Spędziliśmy tutaj zwiedzając zaledwie półtorej godziny. Jest to niewiele, ale historia tego miejsca i jego tradycje można określić jako współczesne. W wielu obiektach możemy spotkać historię sprzed kilkuset lat, natomiast tutaj w Licheniu jest to życie współczesne.” – powiedział Piotr Frączak, motocyklista ze Zgorzelca.

Zdaniem pana Mariusz Latusa bycie motocyklistą to nie tylko pasja, ale także sposób na życie:

„Dla mnie osobiście jest to pasja z lat młodości. Ze względów rodzinnych trzeba było przerwać przygodę, ale jest to gdzieś zakotwiczone w psychice, że chciałoby się do tego wrócić. A teraz i czas i finanse pozwoliły na to, że mogłem sobie kupić ten wymarzony motor.” Ponadto stwierdził, że „środowisko motocykle dzieli się na dwie grupy tacy ludzie, którzy pilnują zasad ruchu drogowego, a czas na motocyklu spędzają z przyjemnością, ale też tacy, którzy nie maja świadomości czym to grozi.”

Po Mszy św. jeźdźcy wyruszyli w drogę powrotną do Zgorzelca, gdyż czeka ich długa podróż w strugach deszczu. Jednak jak przyznają ważne jest dla nich to, aby ten nowy sezon zacząć z Bogiem i z taką myślą pojawili się dziś w Licheniu.

Sanktuarium Maryjne każdego roku odwiedzają tysiące pielgrzymów. Dużą część stanowią grupy zorganizowane, stowarzyszenia, organizacje prywatne, wśród których : rolnicy, sybiracy, chórzyści, anonimowi alkoholicy, koniarze czy właśnie motocykliści. W 2011 roku Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odwiedziło ponad 1,2 mln pielgrzymów.

15 kwietnia 2012 r.

Piotr Frączak i Mariusz Latus, motocykliści ze Zgorzelca
Błogosławieństwo na nowy sezon motocyklowy; ks. Sławomir Homoncik, v-ce kustosz sanktuarium
Dźwięk maszyn