Zjazd rodzin księży i braci marianów

Rodzice, krewni i przyjaciele księży i braci zakonnych ze Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przyjadą dziś do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Trzydniowy pobyt będzie okazją do spotkania się, rozmowy i odpoczynku.

Na licheński zjazd rodziny marianów przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków naszego kraju. Nierzadko pokonują setki kilometrów, aby móc uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Z jednej strony jest to dla nich możliwość spotkania swoich synów, braci i wnuków twarzą w twarz, a drugiej zaś mogą odpocząć, pomodlić się i umocnić duchowo.
Jak mówi ks. Zbigniew Borkowski z Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów, który jest organizatorem tegorocznego zjazdu, licheńskie spotkania każdego roku mają podobną formułę i nie różnią się od siebie. W tegorocznym spotkaniu udział potwierdziło 150 osób:
„Zjazd rozpoczyna się dziś (13. kwietnia) i będzie trwał do niedzieli (15. kwietnia). Głównym jego celem jest spotkanie się rodziców, rodzeństwa oraz ich dzieci z księżmi i braćmi ze zgromadzenia księży i braci marianów.
Z pewnością będzie dużo uśmiechów, miłych słów i radości, gdyż wszyscy z niecierpliwością czekają, aby spotkać się w tym wyjątkowym gronie.”

Dziś wieczorem, po oficjalnym powitaniu przybyłych, odbędzie się prezentacja Zgromadzenia Księży Marianów. Zostanie przedstawiony zarys historyczny wspólnoty, zadania duszpasterskie oraz zaprezentowane zostaną  miejsca, w których marianie posługują. Z gośćmi spotka się także ks. Eugeniusz Zarzeczny, v-ce przełożony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.

Sobota rozpocznie się Mszą św. w licheńskiej bazylice. W ciągu całego dnia krewni będą mieli możliwość skorzystania z indywidualnych spotkań w zaciszu licheńskiego sanktuarium. Wieczorem natomiast zaplanowany jest mini-koncert Pauliny i Waldka Kaźmierczaków ze Starego Miasta.
Zjazd rodzin księży i braci marianów zakończy wspólna, uroczysta Msza św. w bazylice mniejszej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w niedziele, 15-go kwietnia, której przewodniczył będzie ks. Eugeniusz Zarzeczny.

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to najstarszy  polski zakon męski. Wspólnota została założona w 1673 roku przez o. Stanisława Papczyńskiego. Obecnie wspólnota liczy około 500 księży, braci i tzw. mężów stowarzyszonych. Marianie swoje placówki posiadają w kilkunastu krajach na świecie, m. in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Słowacji, w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Rwandzie, Kazachstanie, Czechach, Kamerunie i na Filipinach.

13 kwietnia 2012 r.   

Ks. Zbyszek Borkowski o zjeździe rodzin marianów