Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia przypada druga rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, która pochłonęła 96  ofiar.  
Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym także pragnie uczcić pamięć ofiar tej dramatycznej karty w najnowszej historii Polski.   

W najbliższy wtorek, 10. kwietnia, o godzinie 8:41, a wiec dokładnie w godzinę smoleńskiej katastrofy, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozlegnie się głos największego dzwonu w PolsceMaryi BogurodzicyRównolegle z biciem dzwonu w bazylice mniejszej zostanie zapalonych 96 zniczy upamiętniających ofiary tej katastrofy. W intencji zmarłych wówczas osób zostanie także odmówiony dziesiątek różańca.

„Te znicze będą palić się przez cały dzień. Wieczorem, o godzinie 19, zostanie odprawiona Msza św. w intencji tych, którzy zginęli w czasie tej katastrofy. Po Mszy św. udamy się wraz ze zniczami na ul. Klasztorną”powiedział ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium.
Jesienią ub. r. zostało tam posadzonych 96 dębów symbolizujących ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Przy każdym z drzew zostanie postawiony jeden znicz. Na końcu alei znajduje się obelisk z tablicą upamiętniającą to dramatyczne wydarzenie. Zostanie ona poświęcona i uroczyście odsłonięta. W ten sposób księża marianie chcą przez pamięć i modlitwę włączyć się w obchody drugiej rocznicy tragedii pod Smoleńskiem.

9 kwietnia 2012 r.