Święta w Sanktuarium


Ponad 100 osób spędzi święta Wielkanocne w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. W trakcie pobytu goście wezmą udział w obchodach Triduum Paschalnego, uroczystym świeceniu pokarmów, zjedzą świąteczne śniadanie z księżmi marianami oraz zwiedzą sanktuarium.

Tegoroczny turnus świąteczny jest siódmym, jaki organizowany jest w licheńskim sanktuarium. Rozpoczyna się dziś w godzinach popołudniowych.
„We czwartek chcemy naszych gości zaprosić na wieżę widokową, z której przy pięknej pogodzie rozciąga się cudowny widok na naszą najbliższą okolicę, która jest pełna jezior i lasów”powiedziała Jolanta Adamczyk, dyrektor domów pielgrzyma.
Wieczorem księża marianie zapraszają wszystkich do bazyliki mniejszej NMP Licheńskiej, gdzie rozpoczną się uroczystości związane z obchodami Triduum Paschalnego.

W Wielki Piątek będzie istniała możliwość zwiedzenia muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Pokaz malowania wielkanocnych pisanek to propozycja na popołudnie. Artystka z Władysławowa, p. Irena Spławska, zaprezentuje różne techniki ozdabiania jaj wielkanocnych. Zajęcia będą miały charakter warsztatowy, wiec chętni będą mogli spróbować swoich sił i ozdobić jajka wedle własnego uznania i pomysłu.
Wieczorem natomiast rozpoczną się uroczystości Wielkopiątkowe. W licheńskiej bazylice o godzinie 17:00 odbędzie się ostatnia w trakcie tegorocznego Wielkiego Postu Droga Krzyżowa. O 18:00 natomiast rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej.
„Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w trakcie całego roku liturgicznego, kiedy nie odprawia się Mszy św. Kościół w tym czasie milczy, adorując swego Pana konającego na krzyżu i spoczywającego w grobie. Drugim dniem jest Wielka Sobota, gdyż Msza św. Czuwania Paschalnego, sprawowana po zapadnięciu zmroku, jest już celebracją Niedzieli Zmartwychwstania” - powiedział ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy sanktuarium

Wielka Sobota to tradycyjny dzień święcenia pokarmów. W Domu Pielgrzyma Arka błogosławieństwa dokona  v-ce przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej, ks. Wojciech Sokołowski. Początek o godzinie 10:30:
„U nas ta święconka jest naprawdę olbrzymia i nie mieści się w żadnym koszyczku dlatego też jest przygotowana na stole. Przewidujemy, że na stole znajdzie się kilkanaście bab i mazurków, będzie ok. 5-6 kg szynki, tyle samo wędliny, będzie chrzan, jaja. Święconka będzie także pięknie przyozdobiona i z pewnością spodoba się naszym gościom”dodała Jolanta Adamczyk.

W Wielką Sobotę przez cały dzień trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim, znajdującym się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Jak co roku wartę przy grobie Pana Jezusa pełnić będą harcerze oraz strażacy z jednostek OSP z terenu licheńskiej parafii.
Wieczorem natomiast, godzinie 21:00, w bazylice mniejszej rozpocznie się Wigilia Paschalna zakończona procesją rezurekcyjną. Po uroczystej celebracji, w kaplicy Całunu Turyńskiego (część dolna bazyliki) odbędzie się agapa, na wzór radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego przez pierwszych chrześcijan.

Na wiernych, którzy będą chcieli skorzystać z sakramentu pojednania, w konfesjonałach będą oczekiwać kapłani: w Wielki Czwartek od 9:00 do 17:45, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę -od 9:00 do 19:00.

Niedziela upłynie w atmosferze modlitwy i wypoczynku. Tego dnia goście spotkają się z księżmi marianami, opiekunami licheńskiego wzgórza, oraz zwiedzą sanktuarium. Świąteczny pobyt zakończy się w Poniedziałek Wielkanocny.

Licheń Stary, 05 kwietnia 2012 r.