Warsztaty dziennikarskie 2012

„Świat wobec uczuć religijnych”. Pod takim tytułem w ostatni weekend marca (29-31) odbędą się warsztaty dla dziennikarzy w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

„Po rocznej przerwie powracamy
do formuły warsztatów dla dziennikarzy, które w latach ubiegłych cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród żurnalistów prasy, radia i telewizji redakcji regionalnych oraz ogólnopolskich”powiedział ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy sanktuarium, organizator warsztatów.

Tegoroczna konferencja, znana szerzej jako warsztaty „Kościół bez tajemnic”, będzie szóstą, jaką organizuje Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Współorganizatorem jest redakcja miesięcznika „W drodze”. Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się znani i cenieni specjaliści z zakresu teologii, prawaproblematyki odnoszącej się do relacji państwoKościół w Polsce i Europie oraz publicyści:
Ks. dr hab. Prof. US Andrzej Draguładr Tomasz Terlikowski, dr Rafał Sikorski, dr Sławomir Sowiński, dr Paweł Skrzydlewski, Jerzy Sosnowski, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, ks. dr Jerzy Smoleń.

Poruszą oni tematykę, która nierzadko wywołuje napięcie wśród opinii publicznej i jest tematem wielu dyskusji i publikacji w mediach ogólnopolskich. Kwestia obrazy uczuć religijnych regularnie wypływa na światło dzienne. Czy istnieje coś takiego jak uczucia religijne? Jak należy je postrzegać? W jaki sposób można obrazić uczucia religijne? Czy można naruszyć wizerunek Boga? Czy uczucia religijne mogą być elementem manipulacji politycznej? Czy, a jeśli tak to w jaki sposób, Kościół katolicki dba o swój wizerunek? – na te i wiele innych pytań poszukiwać odpowiedzi będą uczestnicy warsztatów.

Zgodnie z tradycją licheńska konferencja odbędzie się w całości w Domu Pielgrzyma ARKA położonym nieopodal bazyliki mniejszej pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. W trakcie warsztatów uczestnicy będą także mieli możliwość zwiedzania muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego oraz kościoła pw. Matki Bożej 10. Cnót Ewangelicznych w Grąblinie.

„Staraliśmy się tak dobrać tematy poszczególnych bloków, aby z jednej strony były one ciekawe dla naszych gości , z drugiej zaś, aby dotyczyły istotnych tematów z punktu widzenia Kościoła katolickiego w Polsce. Jesteśmy otwarci na dialog. Dlatego też zaprosiliśmy na nasze warsztaty zarówno pracowników naukowych katolickich uczelni wyższych, jak i osoby zajmujące się kwestiami stricte świeckimi, jak np. prawo do ochrony sfery uczuć religijnych.” – powiedział ks. Piotr Kieniewicz.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach prosimy o pisemne zgłoszenia na adres: press@lichen.pl. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są bezpłatne.

7 marca 2012 r.

pobierz program warsztatów (58,50 Kb)