Maturzyści z Kartuz z pielgrzymką w licheńskim sanktuarium

Grupa 185. maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie przybyła do Sanktuarium Maryjnego  w Licheniu Starym na doroczną pielgrzymkę. W trakcie pobytu (22 - 24 lutego) uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem MBLwysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz zwiedzili sanktuarium.  

Wiosna to dla maturzystów czas wytężonej pracy. Nauka do egzaminu dojrzałości jest bardzo wyczerpująca, a decyzje, które maturzyści podejmą, będą rzutować na ich przyszłym życiu. Aby dokonać trafnego i rozsądnego wyboru wielu udaje się na pielgrzymkę do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, aby u stóp Bożej Rodzicielki szukać pomocy przy podejmowaniu tych trudnych wyborów. Uczniowie z kartuskiego liceum już od siedmiu lat przyjeżdżają do Lichenia, aby na kilkadziesiąt dni przed maturą wyciszyć się i wziąć udział w przedmaturalnych rekolekcjach.


Zdaniem Mirosława Lange, katechety z kartuskiego liceum, jest kilka powodów pielgrzymowania„Licheń jest miejscem, gdzie głoszone konferencje rekolekcyjne i gdzie jest nocleg. Byliśmy też w Strzelnie. Zwiedzamy okoliczne zabytki, gdyż dla nas, ludzi Pomorza, jest to historyczne centrum Polski i warto zawsze tu przyjeżdżać i wszystkie te miejsca zwiane z polskością odwiedzić.”

Jak dodaje w Licheniu bardziej niż w innych miejscach czuje się bliskość Matki Bożej i łatwiej tu o skupienie: „To jest dla mnie zawsze dziwne, bo nie jest to żadna grupa pobożnościowa tylko zwykli uczniowie klas maturalnych i można spodziewać się różnego podejścia. Na szczęście jest tak, że Sanktuarium ma w sobie coś, co ich wycisza i w trakcie pobytu takie bardzo przyjemne dla mnie jako dla katechety kwestie jak spowiedzi czy indywidualne modlitwy w kaplicy. Widać w nich nawrócenie pomimo, że być może niekoniecznie przyjeżdżają z takim nastawieniem.”

Uczniowie uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych, które poprowadził ks. Wojciech Mielewczyk z parafii pw. św. Faustyny w Koninie. Swoje rozważania oparł w całości na osobie św. Faustyny i jej „Dzienniczku”. Zachwycił młodzież mówiąc o prostocie miłosierdzia, które głosiła Święta.

Z Lichenia uczestnicy pielgrzymki wyruszyli dziś rano w dalszą podróż. Kolejnym przystankiem będzie dla nich  Jasna Góra.

24 lutego 2012 r.

Mirosław Lange, katecheta z kartuskiego liceum