11 lutego - Światowy Dzień Chorego

Już po raz dwudziesty pierwszy, 11 lutego wierni Kościoła Katolickiego obchodzą Światowy Dzień Chorego. Dzień ten został ustanowiony 13 maja 1992 roku przez Jana Pawła II, w rocznicę zamachu na Jego życie.

Cierpienie nie jest karą za grzechy ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznym sensem wszystkiego, co na tym świecie istniejepowiedział Jan Paweł II. Wydaje się, że mało kto potrafił tak pięknie mówić o sensowności cierpienia jak On – sam schorowany i cierpiący.

Celem obchodów tego dnia
jest modlitwa za  ludzi chorych, cierpiących, potrzebujących opieki oraz za pracowników służby zdrowia. W kościołach katolickich na całym świecie będzie udzielany Sakrament Namaszczenia Chorych. Olej służący do namaszczenia, jako materia sakramentu,  jest znakiem dobroci Boga, która dotyka chorego. Jest on symbolicznym lekiem, który ma umocnić i pocieszyć chorego oraz - niezależnie od chorobykierować jego myśli ku ostatecznemu uzdrowieniu, ku zmartwychwstaniu.

W tym dniu, w licheńskiej bazylice podczas Mszy św. o godzinie 12.00 i 18.00 będzie udzielany Sakrament Namaszczenia Chorych.