Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Księża Marianie z Sanktuarium Maryjnego w Licheniu odnowią w czwartek, ósmego grudnia, swoje śluby zakonne. Stanie się to w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – patronki  mariańskiego Zgromadzenia. Odnowienie ślubów odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 17.00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty.

Zgromadzenie Księży Marianów to pierwszy w Polsce zakon męski klerycki poświęcony Niepokalanemu Poczęciu. Jego założyciel bł. o. Stanisław Papczyński uczynił to na niemal dwa wieki przed ogłoszeniem dogmatu przez papieża w 1854 r. Dogmat ten zakłada, że Maryja została poczęta bez grzechu pierworodnego, który każdy człowiek "dziedziczy" po Adamie i Ewie.

Założyciel wspólnoty postawił swoim zakonnikom trzy cele: szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, niesienie pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym i pracę duszpasterską zwłaszcza wśród ludzi religijnie zaniedbanych. Poprzez rekolekcje, wyjazdy na misje, prowadzenie hospicjów i innych dzieł miłosierdzia – marianie realizują duchowy testament o. Papczyńskiego.

Pierwszy mariański klasztor na ziemiach polskich powstał w 1673 r. w Puszczy Korabiewskiej niedaleko Skierniewic. Natomiast do licheńskiego Sanktuarium zakonnicy trafili w 1949 r. Otrzymali wówczas w zarząd parafię. W ciągu 61 lat ich pobytu Licheń stał się drugim najchętniej odwiedzanym przez pątników i turystów miejscem pielgrzymkowym w Polsce. Zasłynął także z pomocy osobom uzależnionym. Poprzez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym marianie i terapeuci zatrudnieni w placówce pomagają wyjść z nałogów alkoholikom, hazardzistom, narkomanom, palaczom.  

Zakonnicy prowadzą też hospicjum, Centrum Formacji Maryjnej oraz poprzez Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań angażują się w pracę z młodymi ludźmi. Do tych dzieł, rok temu dołączyło kolejne. W budynku Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym marianie otworzyli poradnię naprotechnologii, która pomaga parom borykającym się z problemem niepłodności.

Dziś marianie w liczbie niespełna 600 księży i braci pełnią posługę w 18 krajach świata. W licheńskim sanktuarium mieszka obecnie 46 zakonników.