Zjazd ministrantów z mariańskich parafii

Prawie 400 ministrantów z mariańskich placówek przyjedzie w piątek, 11 listopada, do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Licheniu Starym. A wszystko za sprawą dorocznego turnieju, który tradycyjnie rozgrywany jest w długi  listopadowy weekend.

„Co roku  w okolicach 11. listopada zjeżdżają się ministranci z placówek prowadzonych przez księży marianów w Polsce, chociaż w tym roku będzie nowość, gdyż przyjadą ministranci z Londynu. Dzięki temu od tego roku zjazd przyjął charakter międzynarodowy. Być może inni ministranci i ich opiekunowie z innych krajów, w których posługę pełnią marianie,  zachęceni obecnością ministrantów z Londynu, w przyszłości będą chcieli wziąć udział w naszym turnieju:” – powiedział ks. Zbigniew Borkowski, marianin, duszpasterz młodzieży i powołań, organizator spotkania.  

Wśród ministrantów są zarówno chłopcy uczęszczający do szkół podstawowych, gimnazjów jak i szkół średnich. Nie zabraknie także i starszych, czyli studentów. W tym roku do Lichenia przyjedzie rekordowa liczba uczestników zmagań:
„Liczyliśmy na ok. 300. uczestników, a w sumie samych chłopaków będzie 360. Łącznie z opiekunami ta liczba będzie wynosiła 402 osoby. Chłopcy będą zakwaterowani w Domach Pielgrzyma ARKA i BETANIA, które znajdują się na terenie Sanktuarium” – dodał ks. Borkowski.

W trakcie zjazdu młodzi ludzie będą walczyć o miano najlepszej grupy ministranckiej. Nie zabraknie także czasu na modlitwę i odpoczynek. Podczas turnieju ministranci będą mogli wykazać się zarówno swoją sprawnością fizyczną, jak i wiedzą z zakresu liturgii Mszy św.:
„Nasz turniej składa się z czterech części: pierwszy etap to prezentacja na konkretnie zadany temat (w tym roku jest to: „Ministrant – świadek miłosierdzia Bożego”). Drugi etap to etap sprawnościowy – ministranci w drużynach będą zmagać się w różnych konkurencjach sportowych. W tym samym czasie będzie trwał rajd po Sanktuarium, który będzie trzecim etapem zjazdu. Ministranci otrzymają ok. 10 zadań - będą musieli stawić sie w wyznaczone miejsca i tam wykonać konkretne zadania. W niedzielę odbędzie się czwarty etap – będzie to konkurs wiedzy o słudze Bożym o. Kazimierzu Wyszyńskim (marianinie żyjącym w latach 1700-1755). Będzie to jednocześnie sprawdzian z wiedzy liturgicznej ze swojej służby ministranckiej, która codziennie wykonują” – dodał  ks. Borkowski.

Spotkanie ministrantów w Licheniu rozpocznie się w najbliższy piątek, 11., a zakończy w niedziele, 13. listopada. Warto dodać, że w piątek wieczorem, ministranci wraz ze swoimi opiekunami, udadzą się pod ścianę pamięci nieopodal licheńskiej golgoty, gdzie złożą kwiaty, znicze i odśpiewają hymn państwowy. Wysłuchają także okolicznościowego programu artystycznego, przygotowanego specjalnie na tę okazję. W ten sposób uczczą pamięć tych, którzy oddali życie za wolność, niepodległość i suwerenność Ojczyzny.  
Organizatorem zjazdu jest Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów funkcjonujące  przy Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

9 listopada 2011 r.