XXXI Mariańska Pielgrzymka Piesza doszła do Sanktuarium w Licheniu

Po 9 dniach i przejściu 290 km grupa prawie 200 pielgrzymów doszła do celu swojej pielgrzymki, jakim był Licheń. Pielgrzymi wyruszyli, jak co roku, 7 lipca z Góry Kalwarii (gdzie znajduje się grup założycieli Księży Marianów – bł. Stanisław Papczyński). Pątnicy przez dziewięć dni wsłuchiwali się w osiem błogosławieństw i w przykłady błogosławionych, których życie nie od początku było takie święte.

Grupie po raz pierwszy przewodniczył ks. Jacek Rygielski MIC, który głosił pielgrzymkowe nauki. Na pielgrzymce obecni byli przez jeden dzień i słowo Boże wygłosili ks. Wiktor Gumieny MIC – Kustosz Sanktuarium w Licheniu, Ks. Stanisław Kosiorowski MIC – proboszcz parafii Licheńskiej. Ostatniego dnia pielgrzymi uczestniczyli w Mszy prymicyjnej dwóch neoprezbiterów ks. Przemysława Męcha MIC i ks. Marcina Bartoszczyka MIC.

Wśród pątników były małe dzieci (najmłodszy 3 letni uczestnik pielgrzymował w wózku), młodzież (wśród nich była grupa wychowanków z Zakładu Poprawczego z Studzieńca) oraz osoby starsze (najstarsza osoba liczyła sobie 75 lat).

Pielgrzymi w tym roku musieli zmierzyć się z bardzo zmienną pogoda. Były zarówno dni upalne, deszczowe, jaki burzowe. Jak co roku pielgrzymi w czasie pielgrzymki nocowali u osób prywatnych lub szkołach a na ostatni nocleg pielgrzymów przyjęła parafia Licheńska. Po dojściu do kościoła św. Doroty w Licheniu przewodnik grupy ogłosił 5 h postój na umycie się i przygotowanie do wejścia przed oblicze Bożej Matki.

Wieczorem w progach bazyliki grupę pątników powitał Kustosz ks. Wiktor Gumienny MIC. Po powitaniu pątnicy uczestniczyli w Apelu Maryjnym połączonym z procesją ze świecami. Ostatnim elementem było udzielenie sobie pielgrzymkowego błogosławieństwa i wspólne zaproszenie do pielgrzymowania za rok, do którego wszystkich zapraszamy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji tegorocznej pielgrzymki pod tym linkiem.

Więcej na
www.pielgrzymka.marianie.pl