Ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa w licheńskim sanktuarium

Przez pół godziny w Licheniu modlono się na różańcu za księży, biskupów i diakonów. A wszystko za sprawą nietypowej inicjatywy, która polega na odmawianiu i rozważaniu poszczególnych części różańca. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że modlitwa trwa nieprzerwanie przez całą dobę i odmawiana jest w sanktuariach na całym świecie.

W tym roku po raz pierwszy do Ogólnoświatowej Sztafety Różańcowej, bo o niej właśnie mowa, włączyło się także Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Punktualnie o godzinie 11:30 modlitwę w nawie głównej licheńskiej świątyni rozpoczął kustosz sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny.  W trakcie trzydziestominutowego nabożeństwa wierni zgromadzeni w kościele modlili się za kapłanów na całym świecie rozważając tajemnice światła. W Licheniu modlono się w następujących intencjach: aby każdy kapłan słyszał głos Jezusa, zwracał się do Maryi w momencie potrzeby, głosił prawdę Ewangelii oraz był świadkiem Jezusa Syna Bożego.

W różańcu wzięła także udział ponad stuosobowa grupa osób niepełnosprawnych, która przebywa w licheńskim sanktuarium na tzw. oazie chorych. Tuż po zakończeniu nabożeństwa w Licheniu sztafetowa „pałeczka” została przekazana na Jasną Górę.

Inicjatywa Ogólnoświatowej Sztafety Różańcowej zrodziła się w irlandzkiej wspólnocie katolików. Idea Sztafety Różańcowej jest prosta: w każdym z 48 sanktuariów w ciągu jednego dnia wierni będą modlić się wyznaczoną częścią różańca o ustalonej godzinie, dziękując Bogu za księży i prosząc o wstawiennictwo i opiekę Najświętszą Maryję Pannę.

Tegoroczna Ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa Sztafeta odbyła się w 32 krajach: Argentynie (2 sanktuaria), Australii, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Brunei, Brazylii, Chinach (indywidualne grupy modlitewne), Filipinach (3 sanktuaria),Francji (2 sanktuaria), Gibraltarze, Hiszpanii, Indiach, Irlandii (2 sanktuaria), Izraelu, Kanadzie, Libanie, Malcie, Meksyku, Niemczech (2 sanktuaria), Nigerii, Nowej Zelandii, Polsce (2 sanktuaria), Portugalii, RPA, Singapurze, Sri Lance, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii (3 sanktuaria), Włoszech (2 sanktuaria), USA (7 sanktuariów),  Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Polsce modlono się w dwóch Sanktuariach: w Licheniu i na Jasnej Górze.

Dzień Sztafety Różańcowej nie jest przypadkowy.  Jan Paweł II ustanowił Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, dniem modlitwy o uświęcenie księży. Od 2002 r. właśnie tego dnia na całym świecie katolicy modlą się w tej intencji. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Ustanowił ją, dla zakonu Wizytek, papież Klemens XIII w roku 1765. Uroczystość tę na cały Kościół rozszerzył papież Pius IX w 1856 r. W 1889 r. papież Leon XIII poświęcił Bożemu Sercu cały rodzaj ludzki.

Licheń Stary, 01 lipca 2011 r.    

Druga Tajemnica Światła - Pierwszy cud w Kanie Galilejskiej