Modlitwa śpiewem i graniem

Największa świątynia w Polsce, 173 chóry i orkiestry czyli 5184 muzyków i miesiące przygotowań, a w efekcie kilka godzin wspólnego muzykowania, radość i modlitwa. Tak w Sanktuarium, zapowiada się nadchodząca sobota.

Punktem kulminacyjnym IV Ogólnopolskiego Zlotu Orkiestr i Chórów będzie dwugodzinny koncert na schodach licheńskiej bazyliki, który rozpocznie się o godz. 17.00. W repertuarze znajdą się m.in. Polski hymn narodowy, Rota, Romanza (Chopina), Wysoka katedra (Rundla), Hymn Watykanu i Laudate Dominum (Gounoda), Mazurek 3 Maja (opr. Stanisławski) i ukochana przez Jana Pawła II Barka.

Uczestnicy Zlotu Chórów i Orkiestr zaczną pojawiać się w Sanktuarium już od samego rana. Spotkanie to odbywa się co dwa lata i gromadzi głównie zespoły zrzeszone w Polskim Związku Chórów i Orkiestr. Zamysłem organizatorów jest oddanie hołdu Janowi Pawłowi II, który był wielkim zwolennikiem amatorskiego ruchu muzycznego. Pierwszy Zlot miał miejsce w 2005 r., krótko po śmierci Papieża Polaka. Tegoroczny wypada w niecały miesiąc po wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze.

W południe muzycy wezmą udział w uroczystej Mszy św. w głównej nawie bazyliki. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnią chóry i orkiestry – uczestnicy Zlotu.

Muzyków przygotowujących się do wspólnego koncertowania na schodach prowadzących do bazyliki, będzie można zobaczyć i usłyszeć już od godziny 15.30. Próba potrwa ponad godzinę.

Organizatorami Zlotu są Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie oraz Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.

Także w sobotę, o godzinie 20.00, przy dzwonnicy z trzema dzwonami, rozpocznie się koncert
Piwnicy św. Norberta” z Krakowa Koncert ten to jeden z elementów XIX Krajowej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich.

Głównym punktem tej pielgrzymki będzie niedzielna Msza św., której przed Cudownym Obrazem będzie przewodniczył ks. Wiesław Alojzy Mering -  biskup ordynariusz diecezji włocławskiej. W Eucharystii udział weźmie prezydent RP Bronisław Komorowski.

Po sumie uczestnicy pielgrzymki złożą kwiaty na grobie bp. Romana Andrzejewskiego, który był krajowym duszpasterze rolników i wielokrotnie uczestniczył w spotkaniu mieszkańców wsi w licheńskim sanktuarium.    


IV Ogólnopolski Zlot Orkiestr i Chórów

Sobota, 28.05.2011 r.

Godz. 7.00 – 9.00

Przyjazd chórów i orkiestr  - biuro Zlotu: parking E, od ul. Toruńskiej, na przeciwko bramy papieskiej - rejestracja zespołów, pobieranie plakietek i informatorów

Godz. 10.00 – 11.30

Przygotowanie liturgii Mszy św., wspólna próba chórów i orkiestr – bazylika, nawa główna

Godz. 12.00
Msza św. z udziałem chórów i orkiestr – bazylika, nawa główna

Godz. 13.30 – 15.30
Przerwa obiadowa

Godz. 15.30 – 16.50
Próba chórów i orkiestr przed koncertem - schody bazyliki

Godz. 17.00 – 19.00
Koncert chórów i orkiestr - schody bazylikiXIX  Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich

Sobota, 28.05.2011 r.

Godz. 20.00
Koncert zespołu „Piwnica św. Norberta” – dzwonnica z trzema dzwonami

Niedziela, 29.05.2011 r.

Godz. 12.00
Msza św. przed Cudownym Obrazem - przewodniczy bp Wiesław Alojzy Mering,  udział weźmie prezydent RP Bronisław Komorowski - bazylika, nawa główna  

Godz.13.30
Złożenie kwiatów na grobie śp. bp. Romana Andrzejewskiego  


26 maja 2011