„Co innego jest patrzeć na parafię z zewnątrz, a inaczej jest być za nią odpowiedzialnym”.

Z ks. Rafałem Krauze MIC, nowo mianowanym proboszczem parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, który stery objął po swoim przedwcześnie zmarłym poprzedniku, śp. ks. Henryku Kuliku MIC, rozmawia Robert Adamczyk z Biura Prasowego Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.
 
 
Robert Adamczyk: Księże Rafale, został ksiądz nowym proboszczem parafii św. Doroty w Licheniu Starym. Jak ksiądz zareagował na decyzję władz prowincjalnych?
 
Ks. Rafał Krauze MIC: Przyznam szczerze, że zanim zapadła oficjalna decyzja zostałem zapytany przez księdza prowincjała Tomasza Nowaczka MIC, czy nie chciałbym pełnić tej funkcji. Było to na długo wcześniej. Kiedy więc ks. Henryk poważnie zachorował i wiadomo było, że będzie potrzebny administrator parafii na czas jego rekonwalescencji po powrocie ze szpitala (taką mieliśmy wtedy nadzieję), wiedziałem, że istnieje możliwość, że ks. prowincjał będzie proponował mi taką posługę, którą też - kiedy już padła taka propozycja - zaakceptowałem i podjąłem. Niestety, wbrew naszym nadziejom ks. Henryk jednak nie wrócił do zdrowia. W naturalny więc sposób po jego śmierci przekazano mi funkcję proboszcza parafii św. Doroty w Licheniu Starym. Byłem więc przygotowany na taką ewentualność, jednak nie sądziłem, iż nastąpi to tak szybko. Spodziewałem się prawdopodobnej propozycji raczej w okolicach marca, a objęcia funkcji dopiero pod koniec sierpnia, kiedy zazwyczaj następują zmiany personalne w naszej prowincji.
 
RA: Jak odnajduje się ksiądz w nowej rzeczywistości parafialnej? Bo do tej pory zajmował się ksiądz zupełnie innymi sprawami. W tej chwili jest ksiądz odpowiedzialny za parafię: wiernych, świątynię i, oczywiście, kwestie duchowe. To duża odpowiedzialność.  
 
Ks. RK: Jest to dla mnie nowa rzeczywistość, jednak odnajduję sie w niej o tyle łatwiej, że przez kilka lat pełniłem funkcję wikariusza. Było to na samym początku mojej kapłańskiej drogi, w Lublinie (5 lat), następnie w Elblągu (kolejne 4 lata). Od 2016 roku natomiast mieszkam i posługuję w Licheniu. Zostałem duszpasterzem powołań oraz opiekunem wspólnoty parafialnej „Ekipa dla Jezusa”. Ponieważ ta  wspólnota w jakiejś części składa się z parafian, mogę powiedzieć, że trochę poznałem parafię i łatwiej mi dziś odnaleźć się w nowej rzeczywistości – oczywiście, także dlatego, że jestem w tej parafii już od czterech lat. Natomiast na pewno przybyło mi obowiązków. Od momentu objęcia parafii moje życie znacznie przyspieszyło, doszło dużo nowych obowiązków, których z czasem muszę się nauczyć, zrozumieć funkcjonowanie. Co innego jest patrzeć na parafię z zewnątrz, a inaczej jest być za nią odpowiedzialnym.
 
RA: Co z pozostałymi dziełami, które prowadził ksiądz na terenie sanktuarium?
 
Ks. RK: Również mnie to zastanawiało, dlatego postanowiłem zapytać o zdanie księdza prowincjała. Było to jednak w czasie, gdy byłem jeszcze administratorem parafii. Ta funkcja jest przydzielana tymczasowo, tzn. na czas niemożności sprawowania posługi przez obecnego proboszcza. Ks. prowincjał nie chciał mnie zwolnić z tych dodatkowych rzeczy, oprócz oczywiście samego posługiwania w sanktuarium. Miałem więc zajmować się wszystkim naraz. Jak będzie teraz, po objęciu posługi proboszcza? W dniu dzisiejszym jeszcze nie wiem. Z racji tego, że „Ekipa dla Jezusa” jest wspólnotą parafialną, myślę, że raczej nic sie w tej kwestii nie zmieni. W końcu księża w parafiach często są odpowiedzialni za różne grupy i wspólnoty, także proboszczowie. Nie powinno to kolidować z moimi nowymi obowiązkami, a raczej nawet wchodzić w ich zakres. Co zaś tyczy się duszpasterstwa powołań, to myślę, że na razie zapewne nic się nie zmieni, przynajmniej do czasu zmian personalnych w naszej mariańskiej prowincji, które zazwyczaj następują w sierpniu. Jest to jednak decyzja księdza prowincjała. Jestem także duszpasterzem wspólnoty młodzieżowej ELO (Ewangelizacyjny Licheński Ośrodek). Poprosiłem księdza prowincjała o dalszą możliwość duchowego przewodnictwa w tej grupie, na co dostałem pozwolenie.
 
RA: Na terenie licheńskiej parafii funkcjonuje kilka dzieł, którym przewodzą marianie. Czy będą one kontynuowane, czy też może ma ksiądz pomysł na zmiany?
 
KS: Roztropnością podczas obejmowania jakiejkolwiek nowej posługi jest nie dokonanie dużych zmian na samym początku, jeśli nie ma ku temu konieczności. Pierwszy rok zazwyczaj wymaga gruntownego rozeznania rzeczywistości w parafii. Należy ją najpierw poznać, a dopiero później wprowadzać ewentualne zmiany. Wraz z ks. Markiem Kordaszewskim MIC, wikariuszem naszej parafii, omówimy pewne sprawy. Dzieł prowadzonych na terenie parafii jest tak wiele, że z pewnością będziemy musieli podzielić się sprawowaniem pieczy nad nimi. Nie chodzi tutaj jedynie o wspólnoty czy grupy modlitewne, ale także o ministrantów, dzieci pierwszokomunijne czy młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.
 
RA:Dziękuję za rozmowę oraz życzę dużo sił oraz błogosławieństwa Bożego w wypełnianiu nowych zadań duszpasterskich.
 
Ks. RK:Dziękuję również. Pozdrawiam serdecznie. Szczęść Boże.
 
Licheń Stary, 20 stycznia 2021 r.