Wspomnienie św. Joanny Francuskiej

Wspomnienie św. Joanny  de Valois, zwanej Francuską, przypada jutro, czyli 4. lutego. Z tej okazji w kościele 10. Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny w Grąblinie zostanie odprawiona Msza św. W imieniu sióstr na uroczystość zaprasza proboszcz parafii św. Doroty w Licheniu Starym, ks. Stanisław Kosiorowski.

Mszy św., która rozpocznie się o godzinie 18:00, będzie przewodniczył ks. Eugeniusz Zarzeczny, wiceprowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.  

Zakon Najświętszej Maryi Panny został założony ponad 500 lat temu w oparciu o regułę 10. cnot ewangelicznych NMP. Jest to zakon kontemplacyjny.  Siostry zakonne noszą trójkolorowe habity. Każdy kolor ma swoje znaczenie. Szary — oznacza pokutę i ubóstwo; czerwony — mękę Chrystusa, miłość i radość; biały — czystość Maryi. Na szyi siostry noszą niebieską wstęgę z medalionem NMP. Ich habity, na wzór franciszkańskich, są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny.  

Siostry anuncjatki przybyły do Lichenia w marcu 2009 roku. Od sierpnia 2010 roku zamieszkały w klasztorze znajdującym się w lesie grąblińskim, w którym ukazała się Matka Boża pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

W grąblińskim kościele Msza św. w dni powszednie odprawiana jest o godzinie 7:30, w niedziele natomiast o godzinie 8:00.