Abp Sebastian Francis Shaw OFM o sytuacji pakistańskich chrześcijan
mówi w Licheniu

W 12. rocznicę konsekracji bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, kazania w świątyni głosił abp Sebastian Francis Shaw OFM z Pakistanu. Hierarcha przybył do Lichenia na zaproszenie papieskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Archidiecezja Lahore, z której przyjechał abp Shaw, jest najliczniejszą i najstarszą w Pakistanie - w samym Lohere zamieszkuje 100 tys. chrześcijan. Od wielu już lat ta wspólnota chrześcijańska mierzy się z prześladowaniami. Chrześcijanie zabijani w kościołach czy też domach prywatnych. Dokonywane na nich samosądy za rzekomą obrazę Koranu czy też jak miało to miejsce w tym roku w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, gdzie dokonano zamachu samobójczego na placu zabaw dla dzieci. Abp Shaw jest świadkiem wydarzeń dziejących się w Pakistanie i obrońcą wolności religijnej w tym kraju.

Jest to jego druga wizyta w Licheniu. Pierwszy raz księża marianie gościli hierarchę z Azji w ubiegłym roku. W niedzielę, 12 czerwca, podczas wszystkich Mszy św. odprawianych w licheńskiej bazylice, arcybiskup głosił kazania, w których zwracał uwagę na złą sytuację chrześcijan w Pakistanie. Jak wyjaśnił, w tym 180-milionowym kraju zaledwie 2% stanowią chrześcijanie, w tym 1,5% to katolicy. Wyznawcy Chrystusa starają się żyć Ewangelią, jednak jest to bardzo trudne.
„Chrześcijanie w moim kraju różnią się od islamistów zachowaniem, wyznawanymi poglądami, kulturą. Dlatego stają się łatwym celem dla talibów i terrorystycznych bojówek muzułmańskich, które uważają, że jeśli ktoś nie jest muzułmaninem, musi umrzeć”mówił abp Shaw.

Przybywając do Polski bardzo cieszył się z faktu, że może głosić Słowo Boże w kraju św. Jana Pawła II. Wspomniał także o św. Stanisławie Papczyńskim, założycielu Zgromadzenia Księży Marianów, który został kanonizowany przez Ojca Świętego Franciszka w ubiegłą niedzielę. Zdaniem hierarchy, Polacy przyszłością chrześcijaństwa, które jest religią pokoju, miłości i miłosierdzia.

Abp Sebastian Frnacisz Shaw OFM jest arcybiskupem diecezji Lahaur w Pakistanie od 2013 roku. Podczas całego dnia ofiary zbierane na tace zostaną przekazane na pomoc Kościołowi katolickiemu w Pakistanie.

Licheń Stary, 12 czerwca 2016 r.