Licheńska bazylika ma dwanaście lat   

Dwanaście lat mija od konsekracji bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Aktu poświęcenia 12 czerwca 2004 roku dokonał ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. W uroczystościach wzięli udział biskupi, arcybiskupi i kardynałowie przebywający w Licheniu na 328. Zebraniu Plenarnym KEP oraz niezliczone rzesze pielgrzymów. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach licheńskiego Sanktuarium.
    
„Było to spełnienie zapowiedzi i zaproszenia ze strony Maryi, wyrażonej w objawieniach Mikołajowi Sikatce, że w tym miejscu ma powstać duży kościół ku Jej czci. Dziś widzimy, że była to inwestycja niezwykle potrzebna ze względu na ogromną rzeszę pielgrzymów i pragnienie ze strony księży marianów, by zapewnić im możliwie dobre warunki do modlitwy, spowiedzi i adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie”powiedział ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy Sanktuarium w Licheniu.

Licheńska świątynia została wzniesiona na planie krzyża. Waży 110 tysięcy ton, jej powierzchnia użytkowa wynosi 25 tysięcy metrów kwadratowych. Jest największą tego typu budowlą w kraju, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Składa się z części głównej, dzwonnicy (wewnątrz znajduje się Maryja Bogurodzica, największy dzwon w Polsce), wieży o wysokości 141,5 m oraz trzech portyków. Prowadzą do niej 33 schody nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. Światło wpada do środka przez 365 okien oraz 52 drzwi, co symbolizuje dni i tygodnie w roku. W 1999 roku, kiedy trwały jeszcze prace budowlane, budowany kościół poświęcił papież Jan Paweł II.

Bazylika NMPL jest centralnym punktem nowej części licheńskiego Sanktuarium. Od 2010 roku mieści się w niej Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. W dolnej części znajdują się kaplice: św. Jana Pawła II, św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, 108 Męczenników, Trójcy Świętej oraz Całunu Turyńskiego. Bazylika w Licheniu, w całości wzniesiona z datków wiernych, stanowi wotum dziękczynno-błagalne narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa.  W 2005 roku papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Z kolei w trwającym obecnie w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia licheńska bazylika jest jednym z trzech kościołów stacyjnych na terenie diecezji włocławskiej.
          
Licheń Stary, 10 czerwca 2016 r.