Jadąc rowerami czują się jak kowboje na prerii

Członkowie Klubu Turystyki Rowerowej PELETON z Krotoszyna gościli w Licheniu. W ramach comiesięcznych wojaży po Polsce tym razem postanowili obrać kierunek na Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym.

„Należymy do Klubu Turystyki Rowerowej PELETON z Krotoszyna i w ramach swoich planów rocznych raz w miesiącu organizujemy wyjazdy krajoznawcze (od marca do października). Z kolei w lipcu i październiku organizujemy tzw. wielodniówki. W pierwszym terminie postanowiliśmy udać się do Lichenia, z kolei jesienią będziemy poznawać i zwiedzać województwo dolnośląskie”powiedział pan Marian Azgier, prezes krotoszyńskiego klubu.

Bazę noclegową mają w pobliskich Gosławicach. W ciągu dnia jeżdżą po okolicy, pokonując średnio od 50 do 70 km dziennie. Poza Licheniem zawitają m.in. do klasztoru oo. kamedułów w Bieniszewie, udadzą się do Ślesina a także do Konina, by zobaczyć Słup Milowy, będący najstarszym znakiem drogowym w Polsce.

Klub zrzesza 17 członków. Z różnych przyczyn do Lichenia zawitało tylko 11 z nich. W większości są to emeryci mający dużo wolnego czasu, który mogą poświęcić na rekreację. Zdaniem pana  Azgiera moda na zwiedzanie naszego kraju na rowerach przyszła z zachodu Europy. Wzorem naszych zachodnich sąsiadów, w Polsce od kilku lat obserwuje się znaczne ożywienie w kwestii budowy ścieżek, tras i szlaków rowerowych. W jego odczuciu to jest to bardzo dobry sposób promowania zdrowego trybu życia:
„To bardzo dobrze, że tak się dzieje. Nareszcie dociera do świadomości wielu ludzi, że ruch jest ważny, a samochodem można szybo dojechać do zawału. Dziś w większości praca, którą wykonujemy, jest siedząca. W znacznej części pracują za nas maszyny. Dbałość o zdrowie sprawiła, że ludzie zaczynają przesiadać się na rowery. A jadąc na rowerach czujemy się jak kowboje na prerii” – dodał cyklista.

Podróżując na dwóch kołach, pielgrzymi mogą zatrzymać się tam, gdzie tylko chcą. – „Dzięki temu lepiej poznaje się nowe miejsca” – mówią. Poza tym szybciej i na dłużej zapamiętuje się rzeczy, miejsca i ludzi, których się spotkało osobiście, a nie tylko na kartach książek czy w internecie.  

Klub Klubem Turystyki Rowerowej PELETON powstał w 2009 roku. Działa przy krotoszyńskim oddziale PTTK.

Licheń Stary, 30 lipca 2015 r.