XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich

Kilka tysięcy ludzi polskiej wsi modliło się dziś (05.07) w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Okazją do przyjazdu do Lichenia była doroczna Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich do Matki Bożej Licheńskiej.

Pielgrzymka tradycyjnie miała charakter dwudniowy. W sobotę przedstawiciele polskiej wsi spotkali się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, gdzie odbyła się konferencja zatytułowana „25 lat samorządności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”. Dziś natomiast, drugiego dnia, sołtysi uczestniczyli we Mszy św. o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Przybyłych gości powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. Eucharystii przewodniczył ks. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi. W homilii odniósł się do Ojczyzny, jako wartości w życiu każdego z nas. Mówił także o miłości do ziemi ojczystej. Nawiązując do zgromadzonych w świątyni ludzi polskiej wsi powiedział, „dziś w Licheniu oddajemy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika i dziękujemy za trudną i ofiarną pracę na rzecz wszystkich Polaków”. W dalszej części homilii powiedział, w czasach, w których przyszło nam żyć, stajemy wobec nowych wyzwań. – „Potrzeba na nowo sprawiedliwości społecznej ponad podziałami”powiedział. I dodał: „Kochajmy naszą Ojczyznę i bądźmy zawsze w służbie dla innych”zakończył kapłan.

We Mszy św. uczestniczyli samorządowcy na czele z senatorem Ireneuszem Niewiarowskim, prezesem Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Piotrem Florkiem, wojewodą wielkopolskim.  
Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnili: Dziecięcy Zespół Regionalny "Zbójnik" działający  przy  Zespole Szkół w Skawicy oraz Zespół Regionalny "Juzyna" działający  przy Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi (województwo małopolskie).

Po Mszy św. obecni na liturgii wierni oraz poczty sztandarowe, udali się pod pomnik śp. bpa Romana Andrzejewskiego, Krajowego Duszpasterza Rolników w latach 1988-2001. Tam, po odmówieniu dziesiątka różańca w Jego intencji, złożono kwiaty (we wtorek, 7 lipca, przypada bowiem 12 rocznica śmierci byłego Duszpasterza Rolników).

Licheń Stary, 05 lipca 2015 r.