Mija jedenaście lat o dedykacji bazyliki
Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

Jedenaście lat mija dzisiaj od dnia dedykacji (poświęcenia) bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

12 czerwca 2004 roku, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, w obecności wielu tysięcy wiernych, dokonał poświęcenia licheńskiej świątyni, największego kościoła w Polsce. W uroczystościach wzięli udział m.in. biskupi, arcybiskupi i kardynałowie przebywający w Licheniu na 328. Zebraniu Plenarnym KEP. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w kilkudziesięcioletniej historii Sanktuarium.
    
Licheńska świątynia została wzniesiona na planie krzyża. Jej powierzchnia użytkowa wynosi 25 tysięcy metrów kw. Jest największą tego typu budowlą w kraju, ósmą w Europie i dwunastą na świecie. Składa się z części głównej, dzwonnicy (wewnątrz znajduje się Maryja Bogurodzica, największy dzwon w Polsce), wieży o wysokości 141,5 m oraz trzech portyków. Prowadzą do niej 33 schody nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. Światło wpada do środka przez 365 okien oraz 52 drzwi, co symbolizuje dni i tygodnie w roku. W 1999 roku budujący się kościół nawiedził i poświęcił papież Jan Paweł II.

Bazylika NMPL jest centralnym punktem nowej części licheńskiego Sanktuarium. Od 2010 roku mieści się w niej Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. W dolnej części znajdują się kaplice: św. Jana Pawła II, . Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, 108 Męczenników, Trójcy Świętej oraz Całunu Turyńskiego. Bazylika w Licheniu, w całości wzniesiona z datków wiernych, stanowi wotum dziękczynno-błagalne narodu polskiego za 2000 lat chrześcijaństwa.  
          
Ze względu na przypadającą dziś Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, liturgiczne obchody rocznicy poświęcenia świątyni zostały przeniesione na dzień następny.

Licheń Stary, 12 czerwca 2015 r.