Licheń pamięta o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem

W 5. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem księża maranie, posługujący w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, modlili się za ofiary tragedii, która rozegrała się 10 kwietnia 2010 roku.

Liturgii Eucharystycznej w licheńskiej bazylice o godz. 7.30 przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz Sanktuarium. W koncelebrze uczestniczyli także m.in.: ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz oraz ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy licheńskiej wspólnoty marianów.

W ocenie ks. Homoncika, katastrofy smoleńskiej nie należy rozpatrywać w kategoriach ścierania się różnych opcji politycznych, ale jako tragedię, którą należałoby rzetelnie wyjaśnić:
„Myślę, że katastrofy smoleńskiej nie możemy odrywać od powodu, dla którego Pan Prezydent i cała delegacja udała się do Smoleńska, czyli od ofiary życia tych wszystkich, którzy w obronie Ojczyny zginęli na Wschodzie. Dlatego naszą modlitwą obejmujemy zarówno tych, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej, jak i wszystkich tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny na skutek zbrodniczych działań sowieckiego okupanta. Zaognianie sytuacji nie jest czymś dobrym. Jako naród mamy oczywiście dążyć do poznania prawdy, a my, jako wspólnota Kościoła, powinniśmy się modlić i wspierać tych, którzy dążą do jej ujawnienia”powiedział marianin.

Na zakończenie liturgii celebrans odczytał słowa Modlitwy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Z kolei o godz. 8.41, a więc w czasie, gdy pięć lat temu doszło do tragedii, rozległ się dźwięk „MaryiBogurodzicy”- największego dzwonu w Polsce znajdującego się w Licheniu. W ten sposób w Sanktuarium oddano cześć wszystkim ofiarom tragedii. Poległych upamiętniono także poprzez zapalenie zniczy przy każdym z 96 dębów, które zostały posadzone w Licheniu, przy ul. Klasztornej, jesienią 2011 roku. Symbolizują one wszystkie osoby, które poniosły śmierć w wypadku rządowego Tupolewa Tu-154.

Pięć lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, polski samolot rządowy TU-154, rozbił się podczas próby lądowania na lotnisku wojskowym Smoleńsk - Siewiernyj. Na pokładzie znajdowała się polska delegacja zmierzająca na obchody rocznicy mordu, jaki w 1940 roku NKWD dokonała na oficerach polskich w lasach katyńskich. Wszyscy pasażerowie Tupolewa, będący na pokładzie maszyny, zginęli.

Licheń Stary, 10 kwietnia 2015 r.

Modlitwa w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem