Błogosławieństwo pokarmów w Licheniu

25 wielkanocnych bab, 10 kg. kiełbasy białej, tyle samo wędzonej, do tego 90 jaj. Tak w skrócie można opisać święconkę, którą w Wielką Sobotę ks. Janusz Bialucha MIC, wiceprzełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej Zgromadzenia Księży Marianów, pobłogosławił w Domu Pielgrzyma Arka.

O godz. 10.30 na tradycyjnym błogosławieństwie pokarmów zebrało się kilkadziesiąt osób, które przybyły do Lichenia, aby w tym najważniejszym miejscu kultu maryjnego w Polsce spędzić Wielkanoc. Wszystkich potraw, które w sobotnie przedpołudnie znalazły się na stole, goście będą mogli skosztować już jutro w trakcie uroczystego śniadania wielkanocnego.  

Jednak nie liczby w najważniejsze, a znaczenie poszczególnych dań, potraw i produktów. Zdaniem ks. Bialuchy trzy z nich zasługują na szczególną uwagę:
„Chleb, który jest symbolem ciała Jezusa Chrystusa, chleb, który ma zaspokoić nasz głód duchowy; baranek i wędliny, które symbolem Baranka Paschalnego, będące znakiem wyjścia narodu wybranego z niewoli egipskiej do ziemi obiecane oraz jajka, czyli symbol nowego życia”wyjaśnił marianin.

Dla wszystkich pozostałych osób, które dziś chciałyby poświęcić  pokarmy w Licheniu, taka możliwość istnieje przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Tam, do godz. 18:00 (co pół godziny), kapłani pełnią posługę błogosławiąc przyniesione przez wiernych koszyki z jedzeniem, które jutro rano zostanie podane podczas wielkanocnego śniadania.   

Licheń Stary, 04 kwietnia 2015 r.