Główne uroczystości i wydarzenia
25 lutego
Nadanie licheńskiej świątyni tytułu bazyliki mniejszej

 
Dekretem z 25 lutego 2005 r. Stolica Apostolska przyznała świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej tytuł bazyliki mniejszej. Była to jedna z ostatnich decyzji Jana Pawła II. Na pamiątkę tego wydarzenia na zewnątrz kościoła umieszczono tablicę o ciemnym kolorze, na której wyryto w złotawym odcieniu napis mówiący o tym uhonorowaniu.
Bazylika mniejsza (basilica minor) – oznacza tytuł honorowy, nadawany przez papieża lub w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, albo ze względu na swoje walory liturgiczne bądź duszpasterskie.
Jednym z przywilejów związanych z nadaniem kościołowi tytułu bazyliki mniejszej jest możliwość uzyskania w nim odpustu zupełnego.

 
1 maja
Rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w lesie grąblińskim
 
W 1850 r. Matka Boża kilkakrotnie objawiła się w lesie grąblińskim koło Lichenia pasterzowi Mikołajowi Sikatce, wzywając ludzi za jego pośrednictwem do pokuty i nawrócenia. Pierwsze objawienie miało miejsce na początku maja. Właśnie dlatego w pierwszym dniu tego maryjnego miesiąca, w Sanktuarium wspominamy pierwsze objawienie, inaugurując zarazem uroczyście sezon pielgrzymkowy. Wieloletnią tradycją jest sprawowanie tego dnia w lesie grąblińskim, na miejscu objawień, południowej Mszy Świętej, do uczestnictwa w której serdecznie zapraszamy.
Pierwsza niedziela lipca
Pielgrzymka sołtysów

 
Tradycją stało się już to, że każdego roku do licheńskiego Sanktuarium przybywa Krajowa Pielgrzymka Sołtysów i Środowisk Wiejskich. Od roku 2014 pielgrzymka odbywa się w pierwszą niedzielę lipca. Uczestnicy pielgrzymki spotykają się z władzami Stowarzyszenia, biorą udział w sympozjach i szkoleniach, ale przede wszystkim powierzają siebie i swoich bliskich Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Licheńskiej. Szczególną okazją do tego jest udział w niedzielnej Mszy św. sprawowanej w bazylice przed Cudownym Obrazem.
6 – 8 czerwca
Rocznica wizyty Jana Pawła II w Licheniu
 
W tych dniach przypominamy sobie niezwykłe chwile, kiedy to w 1999 r. gościliśmy w Sanktuarium Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież przybył do Lichenia w niedzielny wieczór 6 czerwca. W poniedziałek rano, 7 czerwca, dostojny gość zwiedził bazylikę, a następnie na schodach budującej się jeszcze wówczas świątyni odprawił nabożeństwo, podczas którego wygłosił homilię, pobłogosławił będącą w budowie bazylikę i zebranych przed nią wiernych. Następnie udał się do Bydgoszczy i do Torunia, po czym wrócił na nocleg do Lichenia. We wtorkowy poranek 8 czerwca  1999 r. tłumy wiernych pożegnały Ojca Świętego udającego się na kontynuację pielgrzymiego szlaku.

Na pamiątkę tej wizyty zapraszamy do zwiedzania apartamentów papieskich, czyli pokoi, w których mieszkał nasz wielki rodak.
Od roku 2011 z okazji beatyfikacji Jana Pawła II apartamenty można zwiedzać od 1 maja do końca sierpnia.
Oprócz tego okresu apartamenty papieskie otwarte są również :
–  2 kwietnia (rocznica śmierci Jana Pawła II),

– 16 października (rocznica wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża).
 


12 czerwca
Poświęcenie bazyliki


 
W sobotę 12 czerwca 2004 r. – po dziesięciu latach budowy licheńskiej świątyni – bazylika została poświęcona. W obecności Episkopatu Polski, obrzędu poświęcenia kościoła dokonał nuncjusz apostolski w Polsce, ks. arcybiskup Józef Kowalczyk. W uroczystości uczestniczyły tysiące wiernych.
Z racji, iż licheńska świątynia otrzymała 25 lutego 2005 r. tytuł bazyliki mniejszej, można w niej dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Jednym z dni, kiedy ten odpust można uzyskać jest właśnie rocznica poświęcenia kościoła, czyli 12 czerwca.
Sobota po 13 czerwca
Ogólnopolskie uroczystości ku czci 108 błogosławionych męczenników
 
13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy 108 polskich Męczenników z okresu II wojny światowej. Wśród nich jest 3 biskupów, są księża i klerycy, osoby zakonne (m.in. dwaj księża marianie: bł. Antoni Leszczewicz i bł. Jerzy Kaszyra), wierni świeccy.
9 czerwca 2001 r. ks. bp Bronisław Dembowski, ówczesny ordynariusz diecezji włocławskiej, w dolnej części licheńskiej bazyliki poświęcił kaplicę dedykowaną 108 Męczennikom. W ołtarzu kaplicy umieszczony jest obraz, który towarzyszył uroczystości beatyfikacyjnej w Warszawie w 1999 r., przedstawiający Chrystusa wśród 108 Męczenników. Na ścianach umieszczono portrety Błogosławionych.

Każdego roku, w sobotę po 13 czerwca (lub w sam dzień 13 czerwca, jeśli jest to sobota), w Sanktuarium licheńskim mają miejsce ogólnopolskie uroczystości ku czci błogosławionych 108 Męczenników. Gromadzą one nie tylko duchowieństwo i osoby konsekrowane z rodzin zakonnych, do których należeli poszczególni Męczennicy, ale również osoby świeckie, przybywające do Sanktuarium indywidualnie bądź w gronie rodzinnym, by oddać cześć Błogosławionym pochodzącym z okolic ich miejsc zamieszkania, lub też do których mają szczególne nabożeństwo.

Zarówno młodzież, jak i dorośli różnych stanów mogą wśród Błogosławionych Męczenników znaleźć patrona, który swoim życiem i swym wstawiennictwem u Boga będzie pomagał w dochowaniu Bogu wierności każdego dnia i w osiągnięciu celu ostatecznego – pełnego zjednoczenia z Bogiem w szczęśliwej wieczności.
Wśród męczenników znaleźli się m.in.: piątka poznańska – pięciu wychowanków salezjańskiego oratorium zgilotynowanych w Dreźnie (w wieku 20 – 23 lat); Marianna Biernacka – oddała swe życie, ratując w ten sposób życie swojej synowej spodziewającej się dziecka; Stanisław Starowieyski – mąż i ojciec rodziny, działacz Akcji Katolickiej, męczennik z Dachau, gorliwy apostoł nawet w warunkach obozowych; Natalia Tułasiewicz, nauczycielka, żarliwa animatorka apostolatu świeckich.2 lipca
Uroczystość i odpust Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz rocznica przeniesienia Cudownego Obrazu z kościoła p.w. św. Doroty do bazyliki

 
Dnia  26 marca 2007 r. Stolica Apostolska zatwierdziła formularz Mszy Świętej o Matce Bożej Licheńskiej oraz wyznaczyła w liturgii dzień 2 lipca jako wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej dla diecezji włocławskiej i jako uroczystość w licheńskim Sanktuarium. Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach połączonych z możliwością uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
Warto dodać, że właśnie 2 lipca 2006 r. Cudowny Obraz Matki Bożej po prawie półtora wieku przebywania w kościele św. Doroty został uroczyście przeniesiony do bazyliki.
Ostatni weekend lipca
Spotkania trzeźwościowe
 
W ostatni weekend lipca w Sanktuarium odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. Spotkania te mają niemal dwudziestoletnią tradycję. Przyjeżdża na nie każdego roku kilkanaście tysięcy osób z całej Polski oraz spoza granic kraju. Osoby uzależnione oraz ich bliscy współmałżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo, krewni i przyjaciele. Jest to czas wspólnego umacniania się na drodze do trzeźwości. Uroczysta Msza św., a po niej świadectwa osób uzależnionych, którym udało się zerwać z niszczącym sposobem życia, świadectwa ich bliskich; wspólna Droga krzyżowa, koncerty, prelekcje, możliwość indywidualnej rozmowy z psychologiem, terapeutą uzależnień, bądź wolontariuszem znającym dobrze problematykę uzależnieniową, mityngi dla osób uzależnionych oraz ich bliskich - oto główne punkty tych spotkań. Zapraszamy.
15 sierpnia
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


 
W polskiej (i nie tylko) tradycji święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.