Pierwszy dom zakonny w Polsce  

25 marca 2009 r., w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, w kościele pod wezwaniem św. Doroty została odprawiona uroczysta Msza Święta. Głównym celebransem był ks. bp ordynariusz Wiesław Mering. Podczas Mszy zostały przywitane siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny. Anuncjatki, jak potocznie są nazywane, przyjechały do licheńskiego Sanktuarium z Thiais, we Francji.

Nim siostry przeniosły się do Lichenia, kilkakrotnie odwiedzały licheńskie Sanktuarium. Zakonnice szukały w Polsce miejsca, gdzie mogłyby założyć swój klasztor. Gdy dowiedziały się, że las grąbliński to miejsce objawień, od razu wiedziały, że ich nowy klasztor powinien stać właśnie na tym miejscu. Zabiegi o stałą obecność zakonu kontemplacyjnego w licheńskim Sanktuarium trwały od lat. Obie wspólnoty stałe kontakty nawiązały ze sobą w początkach lat osiemdziesiątych XX wieku. Zaowocowały one wkrótce trwałą współpracą.

Po przyjeździe do Lichenia w marcu 2009 r. cztery siostry dostały do dyspozycji wydzieloną dla nich część Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, w której mieszkały półtora roku. Skupiały się tam głównie na modlitwie, poznawaniu polskiej duchowości, tradycji oraz nauce języka polskiego. W tym czasie trwały prace budowlane przy powstawaniu pierwszego w Polsce klasztoru anuncjatek.
                 
Budowa klasztoru dla sióstr rozpoczęła się 27 maja 2009 r. Plac budowy przypominał wojskowy poligon. Po ulewnych deszczach wykarczowana polana zamieniła się w błotniste bajoro. Po modlitwie za pomyślność dzieła i bezpieczeństwo budowniczych, uzbrojeni w szpadle i kaski księża marianie oraz siostry anuncjatki wykopali pierwsze łopaty ziemi.
               
Kompleks klasztorny składa się z niewielkiego kościoła z odrębnym chórem dla mniszek i zabudowań przeznaczonych na część mieszkalną. Kościół jest otwarty dla pielgrzymów. Mieści się w nim 300 osób, w ławkach zaś 150. Sam klasztor jest budynkiem trzykondygnacyjnym z piwnicą i poddaszem, podzielonym na część klauzurową i gościnną. Siostry liczą na powołania. Przygotowanych jest dla nich 20 pokoi na piętrze i poddaszu. W klasztorze poza klauzurą jest też kilkanaście pokoi dla gości, którzy chcieliby w skupieniu odprawić swoje rekolekcje.

Kontakt:

Siostry Anuncjatki
Grąblin 115
62-563 Licheń Stary

tel. + 48 (63) 270 86 50

e-mail: anuncjatki@marianie.plHonorowa pierwsza łopata na placu budowy pierwszego w Polsce domu SióstrWspólnota Sióstr Anuncjatek z domu
w lesie grąblińskimKaplica klasztoru w lesie grąblińskim


Wywiad z s. Marią od Bożego Miłosierdzia