Żyć sakramentem chrztu
– Sakrament chrztu świętego to objawienie Bożej miłości, które będzie trwało wiecznie. Trzeba żyć tajemnicą chrztu świętego na co dzień – mówił podczas Mszy św. w licheńskiej bazylie ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium w święto Chrztu Pańskiego.
Wierni zgromadzeni w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w niedzielę, która wieńczy liturgiczny Okres Bożego Narodzenia, dziękowali podczas południowej Mszy św. za dar pierwszego sakramentu przyjętego w życiu. Na pamiątkę chrztu świętego uczestnicy zostali pokropieni wodą święconą i odnowili przyrzeczenia chrzcielne.
Na początku Eucharystii obecnych w bazylice i łączących się on-line powitał celebrans ks. Janusz Kumala. – Przyszłość przed nami nieznana, ale wiemy, że zawsze z nami jest Pan Bóg, On jest wierny swojemu przymierzu, które zawarł z każdym z nas w sakramencie chrztu – mówił w homilii ks. Kumala, przypominając scenę z odczytanego fragmentu Ewangelii św. Marka. Chrystus przyszedł nad Jordan i przyjął chrzest od św. Jana. – Bezgrzeszny solidaryzuje się z grzesznikami. W ten sposób Chrystus jest obecny w naszym życiu, nie odrzuca nas, nie krytykuje i nie wypomina. Jest blisko i jednoczy się z nami po to, byśmy odczuli Jego miłość. Chce oczyścić nas z grzechów, ze zła i przemienić – komentował kustosz licheńskiego sanktuarium. Podkreślił, że Bóg jest nieskończenie hojny w przebaczaniu, bo nawet jeśli człowiek wyrzeknie się Go, to On nigdy nie odwróci się od człowieka, ale zawsze będzie go szukał i wychodził naprzeciw, jak miłosierny ojciec w przypowieści o synu marnotrawnym.
Zauważył również, że ze Słowa Bożego wyłania się obraz otwartego nieba, czyli objawienia Bożej miłości przez zdanie: „Ty jesteś moim synem umiłowanym”. – Te słowa usłyszeliśmy podczas chrztu świętego, słyszeli je rodzice i cały Kościół. To objawienie Bożej miłości, które będzie trwało wiecznie. Wreszcie te słowa wypełnią się w niebie. Trzeba żyć tajemnicą chrztu świętego na co dzień. Pamiętać, że mimo naszych słabości Bóg nieustannie przychodzi z pocieszeniem i pomocą, byśmy trwali w Jego miłości. Za to chcemy szczególnie dziękować – przyznał ks. Janusz Kumala i zaznaczył, że przez chrzest święty zostaliśmy włączeni do wspólnoty Kościoła, co obliguje wierzących do miłości do drugiego człowieka, dbanie o tę wspólnotę.
Po dziękczynieniu za sakrament chrztu świętego kustosz licheńskiego sanktuarium zachęcał, by ogarnąć wdzięczną modlitwą kapłana, który udzielił pierwszego sakramentu oraz naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy przekazali nam wiarę i w niej wychowywali.
10 stycznia przypadła również 12. rocznica powstania Licheńskiego Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego. Wszystkim darczyńcom, którzy wspierają hospicjum składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Za tydzień, w sobotę, 16 stycznia, z okazji 24. Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, licheńskie sanktuarium zaprasza na Mszę świętą o godz. 12.00 przed Obrazem Matki Bożej Licheńskiej według formularza mszalnego o Najświętszej Maryi Pannie, wybranej Córce Izraela. To dzień modlitwy za wyznawców judaizmu, aby wzrastali w wierności Przymierzu i odnaleźli w Jezusie Chrystusie Mesjasza.
W najbliższą niedzielę, 17 stycznia, kolęda w licheńskiej bazylice, czyli Dzień modlitw w intencji tych parafii, z których przybywają pielgrzymi. To okazja, aby w Domu Matki, jakim jest sanktuarium, podziękować Bogu za swoją wspólnotę parafialną i duszpasterzy. Wszystkich, którzy chcieliby aby ich parafia była przywitana przed uroczystą Mszą św. o godz. 12.00, zapraszamy do Biura Obsługi Pielgrzyma lub zakrystii na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem mszy (lub wcześniej telefonicznie).
Licheń Stary, 10 stycznia 2021 r.