Matka Boża Bolesna
Główka54 bazylika uprawy
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Czuwajcie! - I Niedziela Adwentu

Ostatnia niedziela listopada rozpoczęła Adwent, czas przygotowania katolików do świętowania Bożego Narodzenia, a także do powtórnego przyjścia Zbawiciela.

Główną Mszę Świętą w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej odprawił ks. Tomasz Nowaczek MIC, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów. Kapłan w homilii zauważył, że z reguły czas Adwentu kojarzony jest z momentem refleksji, czasem nawrócenia i w świadomości wielu osób niewiele różni się od czasu Wielkiego Postu. „Od jakiegoś czasu w naszej świadomości zaczyna nurtować słowo radość” – dodał, podkreślając, że Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana.
Kapłan odniósł się także do obecnej trudnej sytuacji: „Z letargu codzienności budzi nas uciążliwy dla współczesnego człowieka czas pandemii. Ma ona aspekt egzystencjalny – uświadamia nam kruchość życia i naszą śmiertelność – to, że mogę być chory, mogę umrzeć. Ten fakt jest wyzwaniem dla pychy człowieka naszego czasu, który postanowił wyrzucić Boga poza swoją codzienność” – mówił ks. Nowaczek. Marianin wspominał słowa Benedykta XVI, który zauważył, że człowiek żyje dziś tak, jak gdyby Boga nie było i w związku z tym, nie trzeba się z nim liczyć w żadnych okolicznościach.
„Czuwajcie” – wezwanie, które słyszymy szczególnie w Adwencie, oznacza zaproszenie, aby poczynić refleksję nad życiem – że Źródłem dla życia jest Jezus Chrystus, który mówi o obietnicy, że śmierć nie ma ostatniego słowa.
Choć homileta daleki jest by wypowiedzieć stwierdzenie, iż pandemia jest wolą Boga, uważa, że Bóg wykorzystuje panującą sytuację, by przypomnieć ludzkości, że bez Jego obecności w świecie, nie ma nadziei. Adwent jest czasem radości, którą można odkryć w ranach Boga, który zwyciężył śmierć. Marianin zachęcał do właściwego i owocnego przeżywania Adwentu, „by prosić Ducha Świętego, aby przychodził każdego dnia do naszych serc, jak do Maryi i je otwierał  na miłość Boga”.
Podczas dzisiejszych Eucharystii w bazylice licheńskiej, modlono się za cierpiących z powodu koronawirusa, umierających, a także służby medyczne niosące pomoc chorym. Na zakończenie południowej Mszy Świętej, pobłogosławiona została świeca roratnia, która będzie towarzyszyć modlitwie adwentowej w bazylice – w świątyni msze roratnie będą odprawianie we wtorki, czwartki oraz soboty o godzinie 7.30. Liturgie będą transmitowane. W niedzielę, 29 listopada w Sanktuarium rozpoczęła się także modlitwa nowenną przed uroczystością Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To święto tytularne Zgromadzenia opiekującego się licheńskim Sanktuarium obchodzone jest 8 grudnia. W tym dniu przypadnie 350. rocznica powstania Zgromadzenia Marianów.
Nieszporami dzisiejszej niedzieli rozpoczął się nie tylko Adwent, ale także nowy rok liturgiczny. Program rozpoczynającego się dziś roku duszpasterskiego w Polsce będzie skoncentrowany wokół tematu: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.
W najbliższą niedzielę na głównej Mszy św. o godz. 12.00 zostaną pobłogosławione wigilijne opłatki i będziemy się modlić w intencji tych wszystkich, do których wysyłamy życzenia świąteczne. Zaś po Mszy św. zapraszamy na koncert maryjny „Tota pulchra” w wykonaniu organistów bazyliki, p. Barbary Kaczor i p. Jacka Hyżnego.

Licheń Stary, 29 listopada 2020 r.
 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 lutego 2021
Czwartek

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej (25-28 luty)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia 6.40

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30
 
Okres liturgiczny: Wielki Post
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Est 4, 17k. l-m. r-u
Psalm responsoryjny: Ps 138
Ewangelia: Mt 7, 7-12
realizacja LM Internet  LM Internet