Matka Boża Bolesna
Clipboard05
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Powołani do pomnażania dobra

– Matka Boża chce, by nie zabrakło nam odwagi do bycia konsekwentnym w postawie życia chrześcijańskiego – mówił ks. Bogusław Binda MIC 15 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W XXXIII niedzielę zwykłą Kościół obchodzi IV Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez papieża Franciszka. Hasłem tegorocznego dnia są słowa z Księgi Syracha „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32).

W homilii podczas południowej Mszy św. ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej przypomniał, że samych siebie przyjmujemy z rąk Stwórcy, który stworzył ludzi na swój obraz i podobieństwo. – Możemy stawać się Jego darem dla świata. Każdy z nas ma misję do spełnienia, powołanie, które realizujemy w codzienności. Nikt nie otrzymał za dużo, aby czuć się przytłoczonym niemożliwością zrealizowania, ani też za mało, by zazdrościć i narzekać, choć to bardzo łatwo przychodzi. Otrzymujemy od Boga talenty, które mamy rozpoznawać i rozwijać – zaznaczył marianin, podkreślając, że na tyle doświadczamy tych darów, na ile otwieramy się na Boga w codziennej bliskości.

Zauważył też, że coraz częściej spotykamy się z narzekaniem z powodu odejścia młodych ludzi z Kościoła i przyjmujemy postawę – zróbmy wszystko, co możliwe, żeby nikogo więcej nie stracić. – Jezus mówi, że to strategia autodestrukcyjna. Nie będzie nas przybywać, jeśli podążymy tą drogą. Kościół, różne wspólnoty i parafie przetrwają, jeśli będziemy je pomnażać, kiedy ruszymy na drogę ewangelizacji. (…) Dzisiaj tak łatwo nam się tłumaczyć, ten czas usprawiedliwia z nieobecności. Z braku bycia z Bogiem, u Źródła. Dlatego przypominamy sobie słowa Maryi „czyńcie to, co mówi wam mój Syn”. Dziś Matka Boża chce nam powiedzieć, byśmy nie godzili się na bylejakość, by nie zabrakło nam odwagi do bycia konsekwentnym w postawie życia chrześcijańskiego – mówił ks. Binda.

Przed błogosławieństwem wierni modlili się o pokój i zaśpiewali suplikacje o oddalenie epidemii.

Licheń Stary, 15 listopada 2020 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 lutego 2021
Czwartek

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej (25-28 luty)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia 6.40

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30
 
Okres liturgiczny: Wielki Post
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Est 4, 17k. l-m. r-u
Psalm responsoryjny: Ps 138
Ewangelia: Mt 7, 7-12
realizacja LM Internet  LM Internet