Matka Boża Bolesna
20
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


ARTYKUŁY DO POBRANIA

Odpust parafialny ku czci św. Doroty

Ks. Rafał Krauze MIC przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty w czwartek, 6 lutego. Wieczorna Eucharystia zgromadziła wiernych, którzy wspólnie z kapłanami modlili się we wspomnienie św. Doroty, patronki licheńskiej parafii (06.02).

W słowie skierowanym do wiernych ks. Krauze, mówiąc o uroczystościach odpustowych ku czci św. Doroty, zaznaczył, że w ludzkim rozumieniu są to imieniny patronki kościoła parafialnego. Kapłan wyjaśnił, że skoro parafia ma swoje imieniny, to znaczy że wszyscy członkowie wspólnoty świętują, niejako są zaproszeni na „imprezę” ku czci patronki świątyni.

- „Kiedy patrzymy na dzisiejszą patronkę to mówimy o niej, że była dziewicą i męczennicą, czyli wyróżniała się czystością i męstwem. Za jej wzorem powinniśmy sobie życzyć tego, aby nasze serca były czyste. Św. Dorota miała także głęboką wiarę. Nie patrzyła ona tylko na życie ziemskie. Była mężna pomimo trudności i prześladowań, jakie ją spotkały. Dlatego dziś, za wzorem św. Doroty, życzę wam wszystkim czystości, męstwa, wiary i pokonywania trudności” – powiedział ks. Rafał Krauze w homilii.

Przed zakończeniem Mszy św. została odmówiona litania do św. Doroty, po której odśpiewano TeDeum. Na koniec kapłan udzielił obecnym kościele parafialnym wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Wychodząc ze świątyni wierni mogli zabrać do domu jabłka znajdujące się w koszach w prezbiterium, gdyż właśnie te owoce symbolizują św. Dorotę.

Najświętszą Eucharystię koncelebrowali księża z mariańskiego domu zakonnego, w tym m.in. ks. Bogusław Binda MIC, przełożony wspólnoty, ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz licheńskiej parafii oraz księża z pobliskich parafii: ks. Józef Wysocki, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu oraz ks. Artur Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie-Laskówcu.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór parafialny „Virtus Dei” pod dyrekcją pana Czesława Fijałkowskiego.

Według tradycji św. Dorota pochodziła z Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Jej greckie imię „Dorota” oznacza „dar od Boga”. Grób św. Doroty, dziewicy i męczennicy, znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere. Liturgiczny obchód ku czci św. Doroty przypada w dniu 6 lutego.

Święta Dorota jest patronką botaników, górników, ogrodników, kwiaciarzy, piwowarów, położnych, młodych małżeństw i matek. W ikonografii chrześcijańskiej przedstawiana jest jako młoda kobieta w królewskim stroju, z diadem lub koroną na głowie i atrybutami: kwiatem róży lub bukietem, wiankiem lub krzewem rosnącym u jej stóp oraz z koszyczkiem z owocami i kwiatami.

Licheń Stary, 07.02.2020r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


Bazylika
Msze Święte 6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencji małżeństw i rodzin

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego 15.00
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej 18.00
Apel Maryjny i Różaniec 21.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte 7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych w Grąblinie
Msza Święta 7.30

CZYTANIA Z DNIA

realizacja LM Internet  LM Internet