Matka Boża Bolesna
bazylika widziana z pola
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


ARTYKUŁY DO POBRANIA

Czas spojrzenia w serce

Po raz drugi w licheńskiej bazylice odbyła się procesja pokutna wprowadzająca w Wielki Post i liturgię Środy Popielcowej.

Wierni ruszyli za krzyżem procesyjnym sprzed wejścia do zakrystii. – Procesja pokutna to zadośćuczynienie za grzechy, wzywa do nawrócenia – tłumaczył ks. Jarosław Hybza MIC, celebrans wieczornej liturgii. Na procesję złożyły się cztery stacje, przy których odczytane zostały fragmenty z ksiąg biblijnych proroków: Joela, Jeremiasza, Ezechiela i Ozeasza. Gdy po obejściu głównej nawy zebrani dotarli do ołtarza, rozpoczęła się Msza Święta.

W homilii ks. Hybza podkreślił, że przed wiernymi otwiera się nie tylko 40 dni Wielkiego Postu, ale aż 90 dni drogi, która prowadzi do dnia Pięćdziesiątnicy, czyli święta Zesłania Ducha Świętego. – Czterdzieści dni będziemy się wspinać w górę, by osiągnąć szczyt – Triduum Paschalne. Trzy korony to szczyt paschalnej góry: wieczerza pańska, męka i zmartwychwstanie Chrystusa. Przez kolejnych 50 dni będziemy na tej górze. Aż do zesłania Ducha Świętego. Po to ruszamy w drogę, by przyjąć dary Ducha Świętego – wyjaśnił marianin. Wytłumaczył również, że symboliczne 40 dni Wielkiego Postu to czas oczyszczenia, walki duchowej i gruntownego rachunku sumienia. To czas samopoznania, spojrzenia na własne serca. – To taka wędrówka w głąb siebie. Co muszę uporządkować, zmienić, by zbliżyć się do Boga? To nie chodzi o cukierki, o to, by nie pić kawy, nie oglądać telewizji, ale warto zastanowić się, co zmienić w moim życiu duchowym. Może rzadko przychodzisz na Mszę Św. w niedzielę, do spowiedzi na adorację Najświętszego Sakramentu? – pytał celebrans. – To czas robienia przestrzeni Bogu i działania Ducha Świętego w nas, bo sam nic nie zdziałasz. Możemy tylko współpracować z Bożą łaską. Celem Wielkiego Postu jest głębokie, prawdziwe zjednoczenie z Chrystusem.

Ksiądz Hybza zwrócił też uwagę na znane wielkopostne praktyki: post, jałmużnę i modlitwę. – To trzy relacje: modlitwa to relacja z Bogiem, post to relacja do samego siebie, a jałmużna to relacja do drugiego człowieka – stwierdził marianin, wyjaśniając ich sens.

Po posypaniu głów wiernych popiołem i sakramencie Eucharystii ks. Hybza poprowadził nabożeństwo wynagradzające Chrystusowi utajonemu w Najświętszym Sakramencie.  Pieśni przeplatały się m.in. z fragmentem dzienniczka św. Siostry Faustyny i litanią wynagradzającą za zniewagi Panu Jezusowi.
 
 
Licheń Stary, 26 lutego 2020 r.         

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


Bazylika
Msze Święte 6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 Msza św. za zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego Sanktuarium
19.00 Msza św. w intencji małżeństw i rodzin

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego 15.00
Nowenna do Matki Bożej Licheńskiej 18.00
Apel Maryjny i Różaniec 21.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte 7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych w Grąblinie
Msza Święta 7.30

CZYTANIA Z DNIA

realizacja LM Internet  LM Internet